Sport

Chelsea vendos shifrën rekord të transferimeve në Britani, 122 milionë euro për kampionin e Botës

Shkruar nga Liberale

Chelsea kompletoi sot marrëveshjen duke shënuar një rekord në tregun britanik të transferimeve prej 121.08 milionë eurosh, për Enzo Fernandez.

Ky i fundit iu lut idhullit Lionel Messi të anulonte vendimin për të mos u tërhequr nga kombëtarja e Argjentinës përpara se të fitonte Kupën e Botës së bashku me të.

Enzo Fernandez, dikur një adoleshent, i kërkoi Lionel Messi-t të vazhdonte të luante për Argjentinën – dhe gjashtë vjet më vonë ata fituan së bashku Kupën e Botës.

Chelsea nënshkroi sot me mesfushorin nga Benfica disa javë pas lavdisë së Argjentinës, në Katar.

Fernandez mbërriti në Evropë vetëm verën e kaluar nga gjigantët argjentinas River Plate.

22-vjeçari në sezonin e fundit te Benfica, e ndihmoi atë të zinte vendin e parë grupin e Ligës së Kampionëve, së bashku Juventus dhe Paris Saint-Germain duke asistuar kundër të dyjave.

Liverpool e kishte vëzhguar për një kohë të gjatë Fernandez që nga ditët e tij në River Plate, por forma e tij mahnitëse e detyroi Chelsea-n të hyjë në garë dhe të bëjë ofertën marramendëse, duke nënshkruar me të për të shmangur një luftë ofertash në verë.

Mesfushori qendror në Kupën e Botës realizoi një nga golat e turneut në një fitore 2-0 ndaj Meksikës.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH