Aktualitet

Britani/ Policia e parandalon, i riu tentoi të vetëdigjej (FOTO)

Shkruar nga Liberale

Një i ri u ndalua sot nga policia britanike pasi tentoi ti vinte flakën vetes, përpara Parlamentit Britanik. Sipas dëshmitarëve okularë djali u spërkat me benzinë, me qëllim për t’u djegur në shenjë proteste.

Ngjitur me personin që po tentonte vetëvrasjen ishte një tabelë ku shkruhej ‘Ne votuam largimin’. Fatmirësisht, forcat e e policisë dhe zjarrfikësja ndërhynë në kohë duke i shpëtuar jetën të riut, i cili u shoqërua për hetime të mëtejshme.

Dëshmitari Richard Davey, 67 vjeç, tha: 'Unë isha duke qëndruar pranë shandanit pesë metra larg.

Ai hodhi disa broshura rreth e rrotull. Unë nuk arrita ta kuptoja se çfarë shkruhej saktësisht, e më pas personi filloi të lagte veten me benzinë.

Atëherë dikush tha që ishte benzinë ​​dhe në tjetër bërtiti:Vraponi, vraponi, vraponi. Kështu bëra, dhe arrita në mes të rrugës dhe thërrita tek polici që ndodhej aty që të shkonte në vendngjarje. Policia erdhi, dhe e prangosën të riun.

Një tjetër dëshmitar i cili nuk dëshiron të tregojë identitetin tha: I riu nxori nga çanta shishen prej dy litrash, mendova se ishte ujë, po më pas i ndjeva erën që ishte benzinë. Sapo e pashë që e derdhi në trup, u  frikësova dhe thashë, ikni m*tin se po digjet.

The man was clutching a lighter but was hosed down before he could ignite the liquid

It is unclear what the man's motivations were but police said he is being assessed by medics

The incident unfolded next to a pile of Brexit placards but it is unclear whether the man's actions are linked to any protest

He was taken away and detained under the Mental Health Act, police later announced

After the man was detained, police at the scene appeared to be examining documents

Police were seen examining a bag the man had with him which was also doused in liquid

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH