Aktualitet

Autobusët elektrikë, Shqipëria kërkon konsulencë për projektin 110 mln euro

Shkruar nga Liberale
Autobusët elektrikë, Shqipëria kërkon konsulencë

Ministria e infrastrukturës lëshoi ​​një thirrje për konsulencë me qëllim për ta ndihmuar në zhvillimin e një projekti të lëvizshmërisë së gjelbër, prej 110 milionë euro.

Projekti parashikon futjen e autobusëve elektrikë në kryeqytetin Tiranë, tha të mërkurën.

Projekti përfshin blerjen e mjeteve elektrikë, punimet inxhinierike në tre korridore të shpejtë të autobusëve, vendosjen e infrastrukturës së karikimit inteligjent, ngritjen e një hangari autobusësh me një qendër të caktuar dhe një instalim opsional të termocentralit fotovoltaik.

Konsulenti duhet të ketë ekspertizë në përgatitjen e konceptit, tenderimin, inxhinierinë, mbikëqyrjen e ndërtimit, komisionimin dhe menaxhimin e projektit.

Ministria tha se çdo marrëveshje kontraktuale ose detyrim tenderi është në pritje, pasi marrëveshjet e kredisë së butë dhe grantet e investimeve me financuesit e projekteve, Bashkëpunimin Financiar Gjerman dhe Bashkimin Evropian, nuk janë nënshkruar ende.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH