Aktualitet

Vazhdon "shkundja" e RTSH-së, Bledi Strakosha reagon pas largimit nga puna: Jemi mësuar me tekat e drejtuesve

Shkruar nga Liberale
Vazhdon "shkundja" e RTSH-së, Bledi Strakosha reagon pas largimit

Moderatori Bledi Strakosha ka lajmëruar largimin nga RTSH, një vendim që mesa duket nuk ka qenë me dëshirën e tij. Në një postim në Facebook, ai shkruan se nuk është i tronditur nga kjo gjë pasi punon prej 32 vitesh në media, duke shtuar se është mësuar me "ëvizjet e tregut, me ndryshimin e shijeve të audiencës e ndoshta edhe me tekat e drejtuesve a me të kujt u gjendet pranë në zyrë a gjetkë në çaste të caktuara të ditës e të natës".

Duke u shprehur se te ky televizion ka marrë ABC-në e profesionit, ai lë të nënkuptohet se brenda këtij institucioni ka probleme të mëdha, që profesionistët nuk trajtohen në mënyrën sesi duhet, por nuk pranon të japë detaje apo arsye, duke u mjaftuar me frazën: "ëndërroj të vijë dita që RTSH të ketë një fat mesatar".

Postimi i plotë

Tetë vitet e fundit në RTSH për mua u mbyllën. Asgjë e re dhe asgjë tronditëse për dikë që prej 32 vitesh punon në media. Me lëvizjet e tregut, me ndryshimin e shijeve të audiencës e ndoshta edhe me tekat e drejtuesve a me të kujt u gjendet pranë në zyrë a gjetkë në çaste të caktuara të ditës e të natës, jemi mësuar dhe nuk kapemi të papërgatitur. I vetmi emocion (i kuptueshëm kësaj radhe) vjen nga lidhja dhe afërsia shpirtërore imja me këtë institucion ku kam hyrë që fëmijë, ku kam mësuar ABC-në e profesionit, ku jam formuar nga profesionistë të televizionit e të drejtimit të mediave. Që nga fillimi i viteve ‘90-të kur nisa punën në RTSH, kam parë të kalojnë shumë emra të njohur të televizionit, siç kam parë të vijnë e të ikin drejtues dhe emërues drejtuesish: secili me shkallën e vet të përkushtimit, ndershmërisë, aftësisë, zgjuarsisë, qytetërimit. Për vullnete, të cilat nuk është ky rasti t’i analizoj, RTSH ka shumë vite që ndodhet në gjendjen që njihet, por ajo që mund të them është se në këtë institucion ka ekzistuar një lloj pakti i pashprehur ku profesionistët janë trajtuar të paktën si trajton qytetari shtëpinë me qira apo fshatari hurmën e fqinjit kur i bie në oborr. Për sa po ndodh aktualisht në RTSH nuk bëj asnjë koment. E vetmja frazë që mund të shpreh është se ëndërroj të vijë dita që RTSH të ketë një fat mesatar. Të paktën! Së fundmi, gjej rastin të falënderoj nga zemra të gjithë ju që në këto tetë vite keni zgjedhur të më ndiqni apo edhe ju që në ekranin e RTSH-së e që në programet e mia keni ndalur rastësisht.

Shumë falënderime tërë atyre personaliteteve të jetës shqiptare, të cilët kanë pranuar të jenë të ftuar në emisionet e mia, qoftë edhe kur e kanë bërë për miqësi apo si “qokë” personale.

Bashkë, herët a vonë do të shihemi diku.

Me respekt e mirënjohje për të gjithë ju!

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH