Polis

THE ECONOMIST/ A e ka arritur kulmin e saj, Taylor Swift?

Shkruar nga Liberale

THE ECONOMIST/ A e ka arritur kulmin e saj, Taylor Swift?

Diva e muzikës është në kulmin e fuqisë së saj komerciale, por jo krijuese - shkruan në një artikull të fundit The Economist

Taylor Swift ka një pretendim të fortë për të qenë artistja më e njohur e shekullit të 21-të dhe ndoshta e të gjitha kohërave.

Pesë nga dhjetë albumet më të njohura në Amerikë në vitin 2023 ishin të sajat, sipas Luminate, një kompani analitike. Albumet e zonjës Swift tani janë grumbulluar në mënyrë kumulative për 384 javë në dhjetëshen e parë të tabelës Billboard, duke mposhtur një rekord të mbajtur më herët nga Beatles.

Ajo është në gjysmë të rrugës së turneut më fitimprurës të koncerteve të regiisttuara ndonjëherë. Një version filmik i saj fitoi mbi 260 milionë dollarë vitin e kaluar.

Më 19 prill ajo publikoi një album të dyfishtë të titulluar "Departamenti i poetëve të torturuar: Antologjia". Gjatë rrjedhës së 31 këngëve, Swift përdor “bisturinë” e saj dhe analizon çdo centimetër të marrëdhënieve të saj të fundit. Pak autorë të këngëve kanë qenë më të mirë në shndërrimin e plagëve të romancave të dashurisë në hite. (“The high”, siç ka kënduar në “Blank Space”, me siguri i ka qenë gjithmonë “i vlefshëm për dhimbjen që ka shkaktuar dashuria”.)

Fatkeqësisht, në këtë album, ajo i është shmangur pop-it të kërcyer për diçka aq të dëshpëruar sa nënkupton titulli.

Përgatiti: Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH