Economicus

Kopertina e “The ECONOMIST”/ Ngrohja globale po “troket” në shtëpitë tuaja. Kush do ta paguajë dëmin?

Shkruar nga Liberale

Kopertina e “The ECONOMIST”/ Ngrohja globale po “troket”

Mendoni për vende sa më vulnerabël ndaj ndryshimeve klimatike dhe mund të imagjinoni orizoret në Bangladesh ose ishujt e ulët të Paqësorit.
Por një përgjigje tjetër, më befasuese mund të jetë shtëpia juaj. Rreth një e dhjeta e pronave të banimit në botë për nga vlera është nën kërcënimin e ngrohjes globale, duke përfshirë shumë shtëpi që nuk janë as afër bregdetit.

Nga tornadot që godasin periferitë e Amerikës mesperëndimore deri te breshëri me madhësi të topit të tenisit që thyen çatitë e vilave italiane, moti i keq, i shkaktuar nga emetimet e gazrave serrë po trondit themelet e klasës së aseteve më të rëndësishme në botë.

Kostot e mundshme rrjedhin nga politikat e krijuara për të reduktuar emetimet e shtëpive, si dhe nga dëmtimet e tyre të lidhura me klimën. Ato janë të mëdha. Sipas një vlerësimi, ndryshimi i klimës dhe lufta kundër saj mund të zhdukin 9% të vlerës së banesave në botë deri në vitin 2050 – që arrin në 25 trilion dollarë, gati sa PBB-ja vjetore e Amerikës.

Është një faturë e madhe që varet mbi jetën e njerëzve dhe sistemin financiar global. Dhe duket e destinuar të shkaktojë një luftë të shumëfuqishme se kush duhet të paguajë atë.

Pjesë nga analiza kryesore e javës në "The Ekonomist".

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH