Globi

Ukrainë, presidenti i Gjykatës së Lartë akuzohet për marrje ryshfeti

Shkruar nga Liberale
Ukrainë, presidenti i Gjykatës së Lartë akuzohet për

Agjencia kundër korrupsionit dhe Zyra e Prokurorit Special të Ukrainës njoftuan se presidenti i Gjykatës Supreme të vendit, Vsevolod Knyazev, u arrestua me akuzën e marrjes së ryshfetit, raportoi mbrëmjen e së hënës gazeta "Ukrainska Pravda".

Mediat në Kiev raportojnë se janë bastisur edhe zyrat e anëtarëve të tjerë të Gjykatës së Lartë.

Agjencia kombëtare e Ukrainës kundër korrupsionit publikoi një foto të një sasie të madhe parash në një divan.

Ky shërbim dhe prokuroria speciale raportuan se kanë konstatuar “korrupsion të gjerë në Gjykatën e Lartë”, duke folur për një rreth që tentoi të siguronte favore të ndryshme, në të cilën është përfshirë “udhëheqja dhe anëtarët e saj”. Në deklaratën e tyre ata nuk shpjeguan se kush iu jep ryshfet gjyqtarëve dhe pse.

Z. Knyazev mori detyrën si president i Gjykatës së Lartë të Ukrainës në tetor 2021.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka premtuar vazhdimisht se do të godasë kulturën e korrupsionit dhe ryshfetit, e cila konsiderohet endemike, veçanërisht në botën e biznesit dhe në shërbimet qeveritare. Zelensky dëshiron të tregojë se Ukraina është gati të fillojë negociatat e anëtarësimit me BE. Ai shpreson të sigurojë dritën jeshile nga Bashkimi Evropian që ato të fillojnë në 2023.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH