Aktualitet

Situata në Kakavijë, Biberaj: Meta të vërë në lëvizje diplomacinë

Shkruar nga Liberale
Situata në Kakavijë, Biberaj: Meta të vërë në

Ish-deputeti i PD, Aleksandër Biberaj ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në pikat kufitare me Greqinë, ku radhë të gjata qytetarësh presin të kalojnë kufirin.

Në një postim në Facebook, Biberaj shkruan se presdienti Meta nuk duhet të mbetet vetëm me nje reagim, por duhet të takojë shqiptarvt dhe të nxisë palën greke të shtyjë datën e vendosur për kalimin në Greqi, me rregullat e reja.

Postimi i plotë

Situata ne Kakavije vazhdon te jete jashte kontrollit, gjithcka atje po agravon.

Shume qytetare te tej-lodhur nga pagjumesia, pa ushqime dhe ne kushtet e temperatures qe shkon ne 40 grade, te super-stresuar, po humbasin ndjenjat duke e bere te nevojshem kundesin dhe ndihmen emergjente shendetesore. I vetmi institucion shteteror qe ka reaguar deri tani eshte institucioni i Presidentit te Republikes, por nuk mjafton nje status ne facebook, Presidenti duhet te shkoje dhe takoje qytetaret atje, te reagoje ne rruge zyrtare duke vene ne levizje te pakten diplomacine qe ka nje varesi gjysmake nga Presidenti i Republies, dhe t'i kerkoje Greqise shtyrjen e afatit te dates 16. Qytetaret ne Kakavije kane te drejte ne protestat e tyre dhe vetem me protesta do te fitojne te drejtat e tyre te mohuara dhe neperkembura si nga qeveria shqiptare ashtu edhe ajo greke!

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH