Aktualitet

"Si dhe pse u korruptua", flasin miqtë e McGonigal

Shkruar nga Liberale
"Si dhe pse u korruptua", flasin miqtë e McGonigal

Pas “New York Times”, sot është rrjeti i madh televiziv amerikan, CNN që ka publikuar një investigim për ish-agjentin e lartë të FBI, Charles McGonigal, lidhjen me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe oligarkët rusë.

Skandali ka tronditur kolegët dhe ish-kolegët e Charles McGonigal. Ish-zyrtarët e FBI-së që punuan me McGonigal i thanë CNN se ishin të habitur, të zhgënjyer dhe “të mërzitur” kur mësuan lajmin. Njëri i quajti akuzat “të tmerrshme“. “Kjo është tepër serioze, kaq, padyshim e gabuar nëse ai ka bërë këto gjëra që ata pretendojnë”, tha ish-zyrtari i lartë i FBI-së.

Ky djalosh ishte jashtëzakonisht i respektuar dhe shihej vërtet si një ekspert i kundërzbulimit të karrierës” sipas një ish-zyrtari të lartë të FBI-së që punonte me McGonigal. “Ai ishte një nga këta yje të rrokut në [kundërzbulimin] i cili, kur dolën punë të vështira, kur dolën detyra shumë të ndjeshme, ai ishte në listën e ngushtë të njerëzve që do t’i shikoje dhe do të thoshe, ‘Hej, ku është Charlie, çfarë po bën ai për gjashtë muajt e ardhshëm?” tha ai.

Skandali ka sjellë reagimin edhe të Kongresit. Senatori Dick Durbin nga Illinois nga Komiteti Gjyqësor i Senatit, po kërkon një informim mbi “shkallën e vërtetë në të cilën sjellja e pahijshme e supozuar e McGonigal mund të ketë ndikuar në këto çështje shumë të ndjeshme, duke përfshirë nëse ai ka kompromentuar burime, metoda dhe metoda të ndjeshme dhe të ndjeshme” dhe “nëse sjellja kompromentoi më tej sigurinë tonë kombëtare”.

Peter Lapp, një ish-agjent i kundërzbulimit të FBI-së, i cili dikur ka punuar për McGonigal, i tha CNN se rasti McGonigal është “një siklet absolut” për FBI-në. Zyrtarët e FBI-së e shohin McGonigal jo si një spiun, por më shumë si një ish-zyrtar të korruptuar që kërkon të fitojë para. Zyrtarët e lartë të FBI-së e hedhin poshtë idenë e arrestimit të McGonigal si një siklet, në vend të kësaj e shpallin atë si një shenjë se byroja është e gatshme të ndjekë njerëzit e saj që akuzohen për shkelje të ligjit.

Ka disa gjëra të rëndësishme që po humbasin këtu në lidhje me atë rast. Është FBI-ja që e nisi këtë hetim, është FBI dhe agjentët tanë që me kujdes dhe metodikë e bashkuan çështjen kundër tij dhe është FBI-ja që e arrestoi… Mendoj se [ajo që] akuzat në atë rast tregojnë është gatishmëria e FBI-së si një organizatë për të hedhur dritë mbi sjelljen që është krejtësisht e papranueshme, përfshirë kur ndodh nga një prej njerëzve tanë, dhe për t’i mbajtur ata njerëz përgjegjës” tha drejtori i FBI-së, Christopher Wray.

Ish-zyrtarët hedhin poshtë gjithashtu serinë e teorive për rolin e McGonigal në hetimin e FBI-së për Rusinë, veçanërisht ato që lidhen me punën e tij për Deripaskën. McGonigal drejtoi seksionin kibernetik të divizionit të kundërzbulimit të FBI-së në vitin 2016, kur byroja po gjurmonte nga afër përpjekjet e inteligjencës ruse për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale. Por ish-zyrtarët thonë se McGonigal nuk kishte autoritetin përfundimtar të vendimmarrjes në hetimin më të gjerë, i cili përfundimisht përfshinte aktivitete shumë përtej aktiviteteve kibernetike të Rusisë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH