Kronikë

"I vihet" flaka ‘Bar Lulishte Butrinti’ godinës historike në qendër të Sarandës, në rrezik pema që mbolli Naim Frashëri, "Do bëhet pallat"

Shkruar nga Liberale

"I vihet" flaka ‘Bar Lulishte Butrinti’ godinës

Përpihet nga flakët ditën e sotme godina historike e ‘Bar Lulishte Butrinti’ në qendër të Sarandës. 

Mediat raportojnë se aktualisht kjo godinë administrohet si pronë nga bashkia, por pretendime për pronësinë e saj ka dhe familja mbretërore. Prej vitesh godina nuk është funksionale. Flakët kanë përfshirë dhe një godinë tjetër ku ishin disa biznese.

Ndërkohë nga flakët është dëmtuar dhe një pishë e vjetër. Zjarrfikësit po përpiqen të shpëtojnë nga flakët një pemë që quhet pema e Piperit të Naimit, një pemë që është gati 150-vjeçare përbri bar-lulishtes. Pema është mbjellë nga duart e shkrimtarit rilindas Naim Frashëri rreth viteve 1874-76.

Gjashtë mjete zjarrfikëse janë të pranishme për të izoluar flakët. Kryetari bashkisë Oltion Çaçi dhe nën prefekti Kristo Kiço ndodhen në vendngjarje.

Nuk dihen ende shkaqet e zjarrit.

‘Bar Lulishte Butrinti’ nuk është një objekt i panjohur për publikun shqiptar, sidomos për brezat e kaluar. Ai është një pjesë e bukur e historisë shqiptare, ku janë xhiruar pjesë nga filmi shumë i dashur “2 herë Mat”. Objekti kanë një hapësirë rreth 200 m2 me sipërfaqe trualli prej 700 m2.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH