Aktualitet

I nxehti prek Shqipërinë, sot temperaturat deri në 35 gradë Celcius

Shkruar nga Liberale

I nxehti prek Shqipërinë, sot temperaturat deri në 35 gradë

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se sot vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike të qëndrueshme si rezultat i masave ajrore të nxehta dhe të thata me origjinë nga Afrika e Veriut.

Sot moti parashikohet i kthjellët e me vranësira të pakta, deri mesatare, kalimtare në orët e mesditës dhe pasdites. Mjegullinë në zonat luginore në orët e mëngjesit. Prezencë e grimcave të pluhurit afrikan në ajër.

Era pritet të fryjë me drejtim jugperëndim-veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-5 m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe lugina në orët e mesditës era fiton shpejtësi 6-10 m/sek, shoqëruar me valëzim në dete të forcës 2-3 ballë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH