Aktualitet

Protesta në Unazë të Re, Lleshaj: Nuk do tolerojmë asnjë pengmarrje

Shkruar nga Liberale
Protesta në Unazë të Re, Lleshaj: Nuk do tolerojmë

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshja ka reaguar pas përfundimit të protestës së banorëve të Unazës së Re, ku iu bashkuan edhe ish-deputetët të PD-së.

Në një postim në rrjetet sociale, Lleshaj thotë se PD u rikthye në protestë duke bllokuar rrugët, por tashmë me një “risi” të mjerë sipas tij.

Lleshaj paralajmëron më tej PD-në, se Policia nuk do të përballet kurrë me fëmijët e keqpëedorur politikisht.

Reagimi i Lleshajt

Pushimet e verës duket se nuk e ndihmuan Partinë Demokratike për të gjetur udhën e politikës.

Sot, më 13 tetor, ajo u rikthye përsëri në vesin e vjetër të bllokimit të rrugëve, por kësaj radhe me një “risi” të mjerë. Drejtues të saj u fshehën pas fëmijëve dhe grave, të cilët u përdorën në mënyrë abuzive, si shprehje tronditëse e mungesës së përgjegjshmërisë dhe e kurajos.

Drejtuesit e PD duhet të dinë mirë një gjë:

Policia e Shtetit nuk do të përballet kurrë me fëmijët e keqpërdorur politikisht. Por, në të njëjtën kohë, ajo nuk do të tolerojë asnjë pengmarrje të qytetit nga një grup parapolitik i dalë dëshpërimisht jashtë rrugës së arsyes dhe të ligjit.

Me këtë rast, ftoj të gjithë qytetarët që janë bërë pjesë e këtij manipulimi që të distancohen nga shkeljet e ligjit, që të mbajnë fëmijët larg politikës së rrugës dhe që të mos lejojnë keqpërdorimin e vetes për interesa politike!

E drejta e tyre nuk mund të gjendet kurrë tek bllokimi i arterieve kryesore të kryeqytetit, por vetëm te rruga institucionale.

Iluzioni se problemet mund të zgjidhen përmes vetëgjyqësisë, që promovon PD, është i kotë dhe i dëmshëm për të gjithë.

E vetmja rrugë e arsyeshme për të zgjidhur problemet është qasja institucionale. Institucionet janë plotësisht të gatshme dhe të përgatitura për të trajtuar në rrugë ligjore problemet e qytetarëve./Gazeta Liberale

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH