Arte

“Nighttime Nudges”/ Instagrami me funksion të ri për adoleshentët!

Shkruar nga Liberale

“Nighttime Nudges”/ Instagrami me funksion të ri për

Së fundmi, Instagram ka prezantuar funksionin e ri për adoleshentët që e përdorin telefonin natën vonë, i cili i sugjeron që të shkojnë në gjumë. Funksioni “Nighttime Nudges” thuhet se shfaqet automatikisht, por ende nuk dihet nëse do të aktivizohet për të gjithë adoleshentët apo vetëm ata nën 18-vjeç.

“Ne duam që adoleshentët të largohen nga Instagrami, gjumi është i rëndësishëm veçanërisht për të rinjtë”,-njoftoi Instagram. Ky ndryshim vjen pas një sërë veçorish të tjera që rrjeti social ka prezantuar për të ndihmuar adoleshentët dhe prindërit e tyre që të kontrollojnë kohën që kalojnë duke e përdorur aplikacionin.

Përveç funksioneve ‘Take a Break’ dhe kontrollit prindëror, ‘Quiet Mode’ është një ndër funksionet tjera e cila i informon ndjekësit se nuk jeni të disponueshëm për bisedë duke aktivizuar një përgjigje automatike ndaj mesazheve. ‘Nighttime Nudges’. Aty ku Facebook ishte platforma më e përdorur në mbarë botën, Instagram vjen i dyti me 79%. Jo çuditërisht, Instagram është gjithashtu platforma e dytë më e preferuar për shërbimin ndaj klientit pas Facebook, për tregtarët dhe konsumatorët.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH