Aktualitet

Itali, i sekuestrohen 141 milionë euro “arkitektit të Putinit”

Shkruar nga Liberale
Itali, i sekuestrohen 141 milionë euro “arkitektit të

Biznesmenit Lanfranco Cirillo i sekuestrohen 141 milionë euro, mes pasurive xhevahire, vepra arti dhe një helikopter

Shtëpi luksoze, llogari kontrolli, para, bizhuteri, vepra arti moderne dhe bashkëkohore nga autorë të famshëm dhe madje edhe një helikopter. Këto janë disa nga pasuritë e sekuestruara - për një vlerë prej 141 milionë euro - nga Guardia di Finanza e Brescias.

Pasuria i përkiste Lanfranco Cirillo, një biznesmeni 63-vjeçar, i njohur edhe si "arkitekti i Vladimir Putinit” dhe 44 oligarkëve të tjerë të lidhur me të. Ai  akuzohet për kundërvajtje fiskale dhe tatimore.

Hetimet u përqendruan fillimisht në një helikopter të regjistruar në Rusi - për të cilin nuk ishin përmbushur detyrimet doganore. Hetuesit zbuluan një rast të pretenduar të qëndrimit fiktiv jashtë vendit. Në veçanti, biznesmeni  është nën hetim pasi nuk do të kishte deklaruar të ardhura për dhjetëra milionë euro nga viti 2013 deri në vitin 2019.

Veprimtaritë e hetimit “ u fokusuan në konstatimin e shfaqjeve të theksuara të pasurisë që ishin tërësisht në disproporcion me të ardhurat e tatueshme të deklaruara, për të cilat nuk u dhanë arsyetime të mjaftueshme për të konstatuar ligjshmërinë e tyre tatimore ” . Në bazë të provave të dala, gjyqtari ka vendosur sekuestrimin parandalues ​​për shkak të shpërpjestimit. Ndër pasuritë e sekuestruara janë "shtëpi luksoze, një helikopter, disponueshmëria bankare, para, bizhuteri, vepra të artit modern dhe bashkëkohor nga autorë të famshëm (piktura nga Picasso, Cezanne, Kandinsky, De Chirico dhe Fontana, ed.), si dhe mallra të tjera të ndryshme nga luksi ” . /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH