Kosova

Ja vëndet që votuan kundër miratimit të rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

Shkruar nga Liberale

Ja vëndet që votuan kundër miratimit të rezolutës

OKB-ja ka miratuar rezolutën për gjenocidin e Srebrenicës, e cila vendos një ditë vjetore globale të përkujtimit, çdo 11 korrik.

Rezoluta u miratua me 84 vota pro, 19 kundër dhe 68 abstenim. Mes vendeve që votuan kundër rezolutës ishin edhe Serbia, Rusia dhe Kina.


Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç e kundërshtoi këtë rezolutë, me argumentin se ajo është e politizuar dhe nuk mund t’i shërbejë pajtimit në Bosnjë-Hercegovinë.

Kujtojmë se në Srebrenicë, pjesa lindore e Bosnje e Hercegovinës, forcat serbe vranë mbi 8.000 burra dhe djem boshnjakë në korrik të vitit 1995.

 

Krimi u njoh si gjenocid nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë, në vitin 2007.

Votimi në OKB:

84 vota pro

19 kundër

68 abstenime

Disa nga vendet që votuan kundër rezolutës në OKB:

Serbia

Mali

Nauru

Federata Ruse

Kina

Siria

Eritrea

Esëatini

Belarus

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH