Economicus

THE ECONOMIST/ Shanset e Joe Biden nuk duken të mira. Demokratët nuk kanë plan B

Shkruar nga Liberale
THE ECONOMIST/ Shanset e Joe Biden nuk duken të mira. Demokratët nuk

“Është tepër vonë për të mbajtur zgjedhje paraprake konkurruese me qëllim për të lejuar daljen e një kandidati më të mirë” thuhet në analizën e “The Economist" për zgjedhjet presidenciale në SHBA.

Presidentët në detyrë nuk priren të braktisin ofertat për rizgjedhjen e tyre. Më i fundit që e mori një hap të tillë ishte Lyndon Johnson, në vitin 1968. Dhe ky është një vit që partia e tij, Demokratët, do të ishte më mirë që ta rikthenin në vëmendje. Johnson ishte jopopullor. Vendi dhe partia u ndanë nga lufta e Vietnamit dhe lëvizjet e shumta për të drejtat civile. Pas një sfide çuditërisht të fortë në fillimet e para, Johnson u tërhoq, duke shkaktuar kaos.

Një nga kandidatët kryesorë i cili e zëvendësoi atë, Robert Kennedy, u vra. Nominimi përfundimisht iu dha me madhështi nga partia e tij një njeriu që nuk kishte fituar asnjë zgjedhje të vetme, Hubert Humphrey. Në fund, kandidati republikan, Richard Nixon, i cili ishte konsideruar gjerësisht si e pamundur të zgjidhej në fillim të vitit, fitoi bindshëm.

Aktualisht Biden vazhdon të dëmtojë presidencën më shumë se kushdo që e ndalon kandidatin e mundshëm të republikanëve këtë vit, Donald Trump.

Zoti Trump, gjithashtu, duhet të mos zgjidhet, për shkak të 91 krimeve për të cilat ai është akuzuar në pjesë të ndryshme të Amerikës. Megjithatë, Joe Biden, presidenti aktual, është aq jopopullor sa mund të humbasë ndaj Trump. Ka pasur herë pas here thirrje që Biden të tërhiqej, si Johnson. Por nuk ka asnjë shenjë se ai është i gatshëm ta bëjë këtë dhe nuk ka asnjë garanci se demokratët do të përfundonin me një kandidat më të fortë nëse Biden do ta tërhiqej. Për këtë arsye, megjithëse shumë operativë demokratë kanë dyshime të mëdha për kandidaturën e tij, shumica po heshtin.

Siç thotë një histori, nëse të gjithë kanë të ngecur brenda në një varkë me aftësi të dyshimta detare për të dalë në bregdet, është e natyrshme që të dëshirohet një anije më e mirë, por nuk është produktive të hapni vrima në anije ose të nxisni ndonjë rebelim brenda saj.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH