1

UEFA i kërkon Ukrainës të ndryshojë fanellën para Europianit

               Publikuar në : 12:42 - 10/06/21 liberale

UEFA i ka kërkuar Ukrainës që të heqë sloganin “Lavdi heronjve tanë”, nga fanella e saj për EURO 2020, pas ankesës së paraqitur nga Federata Ruse e Futbollit.

UEFA dhe se kombinimi i këtij slogani me një hartë të Ukrainës ku përfshihet edhe Gadishulli i Krimesë – i aneksuar nga Rusia në vitin 2014 – ishte një parullë e pastër politike dhe kishte kuptim ushtarak.

Rusia kishte kërkuar edhe heqjen e hartës, por kjo kërkesë u rrëzua nga UEFA për shkak se komuniteti ndërkombëtar nuk e njeh përfshirjen e Krimesë brenda territorit rus.

Ukraina dhe Rusia nuk luajnë kundër njëra-tjetrës në ndeshjet e grupeve, por mund të përballen në fazat e mëpasshme të turneut.

Tags: ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back