Sociale

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 19 Qershor përreth botës

Shkruar nga Enkeleda Stafa

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 19 Qershor


Në 1775, George Washington u ngarkua nga Kongresi Kontinental si komandant i përgjithshëm i Ushtrisë Kontinentale.

Në vitin 1865, trupat e Unionit mbërritën në Galveston, Teksas, me lajmet se Lufta Civile kishte mbaruar dhe se të gjithë skllevërit e mbetur në Teksas ishin të lirë - një ngjarje që festohet edhe sot e kësaj dite si "Qeriu i Qershorit".

Në vitin 1910, Dita e Babait u festua për herë të parë në Spokane, Uashington. (Ideja për kremtimin i është kredituar Sonora Louise Smart Dodd.)

Në vitin 1911, Pensilvania u bë shteti i parë që krijoi një bord censurimi të filmave.

Në vitin 1917, gjatë Luftës së Parë Botërore, Mbreti George V urdhëroi familjen mbretërore britanike të hiqnin dorë nga titujt dhe mbiemrat gjermanë; familja mori emrin "Windsor".

Në vitin 1934, u krijua Komisioni Federal i Komunikimeve; ai zëvendësoi Komisionin Federal të Radios.


Në vitin 1944, gjatë Luftës së Dytë Botërore, filloi Beteja dy-ditore e Detit Filipine, duke rezultuar në një fitore vendimtare për amerikanët ndaj japonezëve.

Në vitin 1953, Julius Rosenberg, 35 vjeç dhe gruaja e tij, Ethel, 37 vjeç, të dënuar për komplot për t'i kaluar sekretet atomike të SHBA-së në Bashkimin Sovjetik, u ekzekutuan në burgun Sing Sing në Ossining, Nju Jork.

Julius Rosenberg dhe gruaja e tij, Ethel, mbërrijnë në Gjykatën Federale për gjyqin e tyre të spiunazhit në qytetin e Nju Jorkut më 21 mars 1951. Rosenbergët, të gjykuar sipas Aktit të Spiunazhit të 1917, janë dy nga tre të pandehurit e akuzuar për komplot për të spiunuar për sovjetikët Bashkimi.

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 19 Qershor

Në vitin 1975, ish-bosi i krimit të organizuar në Çikago, Sam Giancana, u qëllua për vdekje në bodrumin e shtëpisë së tij në Oak Park, Illinois; vrasja nuk është zbardhur kurrë.

Në vitin 1986, ylli i basketbollit të Universitetit të Maryland, Len Bias, zgjedhësi i parë i Boston Celtics, pësoi një konfiskim fatal të shkaktuar nga kokaina.

Në vitin 1987, Gjykata e Lartë e SHBA-së rrëzoi një ligj të Luizianës që kërkon që çdo shkollë publike që mëson teorinë e evolucionit të mësojë edhe shkencën e krijimit.

Në vitin 2014, deputeti Kevin McCarthy i Kalifornisë fitoi zgjedhjet si udhëheqës i shumicës së Dhomës së Përfaqësuesve, ndërsa republikanët e ndërruan udhëheqjen e tyre pas humbjes paraprake të Rep. Eric Cantor në Virxhinia.

Në vitin 2023, një zhytës i njohur si Titan u shpërthe në Atlantik pranë rrënojave të Titanikut, duke vrarë të pesë personat në bord.

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 19 Qershor

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH