Aktualitet

Rishfaqet Basha në PD dhe voton për Gazment Bardhin, kush ishin deputetët që 'bojkotuan'

Shkruar nga Liberale
Rishfaqet Basha në PD dhe voton për Gazment Bardhin, kush ishin

Anëtarët e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike janë mbledhur këtë të premte për të zgjedhur kryetarin e ri, pas dorëheqjes së Enkelejd Alibeaj.

Ai mbante postin e nënkryetarit të PD-së, duke ushtruar kështu detyrën e Kryetarit të Grupit Parlamentar, por pas dorëheqjes që erdhi fill pas zgjedhjeve të 14 majit largohej automatikisht nga drejtimi i grupit dhe partisë.

19 deputetë të grupit parlamentar janë mbledhur dhe kanë vendosur unanimisht zgjedhjen e gazment Bardhit në krye të grupit.

Ajo që bie në sy në list-prezencën e deputetëve është prania e Lulzim Bashës dhe mungesa e Enkelejd Alibeajt.

Deputetët që kanë votuar pro kryesimit të grupit nga Gazment Bardhi janë:

Jorida Tabaku; Orjola Pampuri; Arbi Agalliu; Dhurata Çupi; Kreshnik Çollaku; Saimir Korreshi; Lulzim Basha; Dashnor Sula; Gazment Bardhi; Lefter Geshtenja; Zheni Gjergji; Qani Xhafa; Helidon Bushati; Orjela Nebiaj; Ramadan Likaj; Xhelal Mziut; Flamur Hoxha; Eralda Bano dhe Bledion Nallbati.

Gjithashtu, kanë shprehur mbështetjen për kryesimin e grupit nga Gazment Bardhi deputetët e Partisë Demokratike që janë të regjistruar në grupet parlamentare të aleatëve të PD: Merita Bakiu; Selaudin Jakupllari; Andia Ulliri; Emilja Koliqi.

Mësohet se, në mbledhje kanë munguar deputetët:

Agron Gjekmarkaj dhe Ferdinand Xhaferaj, deputetët e “grupit Berisha” Greta Bardeli; Lindita Metaliaj; Edi Paloka; Ervin Salianji; Tomor Alizoti; Sorina Koti; Bujar Leskaj; Isuf Çelaj; Ina Zhupa dhe Kastriot Piroli, si dhe deputetët Enkelejd Alibeaj, i dorëhequr nga pozicioni i kryetarit dhe Flutura Açka që ndodhet jashtë Shqipërisë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH