Aktualitet

Qëlloi dhe vrau 10 persona nga makina e tij, 600 policë në aksion për kapjen e 21-vjeçarit serb, djali i një ushtaraku

Shkruar nga Liberale
Qëlloi dhe vrau 10 persona nga makina e tij, 600 policë në aksion

I riu që dyshohet se ka kryer një sërë sulmesh me automatik në fshatrat serbe të enjten mbrëma, duke vrarë të paktën 10 persona dhe duke plagosur 15 të tjerë, është arrestuar nga policia, njoftoi pak kohë më parë transmetuesi publik serb RTS.

Mbrëmë, në tre fshatra afër Mlladenovcit, rreth 60 kilometra në jug të kryeqytetit serb, një 21-vjeçar, djali i një ushtari, hapi zjarr me një pushkë automatike nga një automjet në lëvizje përpara se të largohej me shpejtësi, sipas transmetuesit publik. RTS dhe media të tjera.

Agjencia Anadolu raporton se emri i sulmuesit është Uros Blazic. I riu nuk ishte dënuar për asnjë krim në të kaluarën por sjellja e tij ishte “problematike” sipas disa mediave. Në rrjetet sociale po qarkullon foto e autorit.

Viktima më e re e Blaziqit është një fëmijë 14-vjeçar, sipas raportit të Telegrafit, i cili thotë se sulmi i furishëm i 21-vjeçarit filloi pas një debati në oborrin e shkollës.

Në mesin e të vdekurve ishte një polic, motra e tij dhe një tjetër 21-vjeçar, sipas sajtit serb. Shprehet frika se numri i viktimave do të rritet.

Sipas RTS, rreth 600 oficerë policie morën pjesë në hetim, duke përfshirë anëtarë të njësisë së ndërhyrjes speciale të shërbimit antiterror. Policia bllokoi hyrjen në disa fshatra.

Ministrja e Brendshme serbe Bratislava Gasiç foli për një "akt terrorist".

Siç ka raportuar më herët N. Pelpas nga Beogradi, ka pasur informacione se i riu është lokalizuar dhe rrethuar nga policia në afërsi të qytetit të Malit të Pozharevcit, por fillimisht ai nuk ka pranuar të dorëzohet dhe ka shkëmbyer zjarr me policinë.

Të afërmit e shqetësuar ishin mbledhur jashtë departamentit të urgjencës të një qendre mjekësore në Beograd, ku të paktën tetë persona të lënduar u trajtuan, njoftoi televizioni N1. Ministrja e Shëndetësisë Danica Grujçiq bëri një vizitë të shkurtër në këtë qendër.

Tragjedia vjen një ditë pas sulmit të një 13-vjeçari në një shkollë me nëntë të vdekur dhe shtatë të plagosur, i cili ka tronditur vendin.

Në këtë sulm me armë mbetën të plagosur shtatë persona të tjerë, gjashtë nxënës dhe një mësues. Dy nga viktimat mbetën të shtruar në spital në gjendje kritike të enjten pasi iu nënshtruan një sërë operacionesh.

I riu u arrestua menjëherë pas masakrës në oborrin e shkollës, ku priste të mbërrinte policia. Ai u dërgua në një spital psikiatrik.

Babai i tij, mjek i njohur, pronar i armës së përdorur, është arrestuar dhe pritet të dëshmojë sot në prokurori.

Autoritetet shpallën tre ditë zie kombëtare. Festimet dhe ngjarjet që ishin planifikuar janë anuluar./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH