Analizë

ANALIZA - Zgjedhjet parlamentare franceze 2024: Ekstremi i djathtë i Le Pen pritet të fitojë për herë të parë që nga epoka naziste

Shkruar nga Liberale

ANALIZA - Zgjedhjet parlamentare franceze 2024: Ekstremi i djathtë i Le Pen

Në Foto: Marine Le Pen, liderja franceze e ekstremit të djathtë, sot pasi votoi në Henin-Beaumont, Francë [Yves Herman/Reuters]

Votuesit në të gjithë Francën kontinentale filluan të votojnë të dielën në raundin e parë të zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare që mund ta vendosin qeverinë franceze në duart e forcave nacionaliste, të ekstremit të djathtë për herë të parë që nga epoka naziste.

Rezultati i zgjedhjeve me dy raunde, të cilat do të përfundojnë të dielën e ardhshme mund të ndikojë në tregjet financiare evropiane, mbështetjen perëndimore për Ukrainën, arsenalin bërthamor dhe mënyrën se si menaxhohen forcat ushtarake globale.

Shumë votues francezë janë të frustruar për inflacionin dhe shqetësimet ekonomike, si dhe për udhëheqjen e Presidentit Emmanuel Macron, të cilin ata e shohin si arrogant dhe që nuk ndikon në jetën e tyre. Partia kundër imigracionit e Marine Le Pen-it, Rally National Rally, ka ushqyer atë pakënaqësi, veçanërisht nëpërmjet platformave online si TikTok, dhe ka dominuar të gjitha sondazhet e opinionit parazgjedhor.

Një koalicion i ri në të majtë, Fronti i Ri Popullor, po paraqet gjithashtu një sfidë për Macron dhe aleancën e tij centriste “Së bashku për Republikën.”

Macron votoi në një qendër votimi në Paris së bashku me gruan e tij, Brigitte Macron. Më herët, Marine Le Pen, udhëheqësja e Tubimit Kombëtar të ringjallur të Francës, hodhi votën e saj në bastionin e partisë së saj në Francën veriore.

Votimi zhvillohet gjatë javës së parë tradicionale të pushimeve verore në Francë, dhe kërkesat për fletëvotim në mungesë ishin të paktën pesë herë më të larta se në zgjedhjet e vitit 2022.

Votuesit që dolën personalisht në një qendër votimi në Paris të dielën kishin në mendje probleme nga imigracioni deri te inflacioni dhe kostoja në rritje e jetesës pasi vendi është bërë më i ndarë midis blloqeve të ekstremit të djathtë dhe të majtë me një president thellësisht jopopullor dhe të dobësuar. 

"Njerëzve nuk u pëlqen ajo që po ndodh," tha Cynthia Justine, një votuese 44-vjeçare në Paris. “Njerëzit mendojnë se kanë humbur shumë në vitet e fundit. Njerëzit janë të zemëruar. Unë jam e zemëruar.”

Ajo shtoi se me "gjuhën e urrejtjes në rritje", ishte e nevojshme që njerëzit të shprehnin zhgënjimet e tyre me ata që mbanin dhe kërkonin pushtetin dhe të hidhnin votat e tyre.

Pierre Leclaer, një pensionist 78-vjeçar, tha se ai hodhi votën e tij për arsyen e thjeshtë të "përpjekjes për të shmangur më të keqen", që për të është "një qeveri që është nga e djathta ekstreme, populiste, jo liberale dhe jo shumë Republikane.”

Macron thirri zgjedhjet e parakohshme pasi partia e tij u cungua në zgjedhjet e Parlamentit Evropian më herët në qershor nga forcat e ekstremit të djathtë, të cilat kanë lidhje historike me racizmin dhe antisemitizmin dhe janë armiqësore ndaj komunitetit mysliman të Francës.

Sondazhet parazgjedhore sugjerojnë se Tubimi Kombëtar po fiton mbështetje dhe ka një shans për të fituar një shumicë parlamentare. Në këtë skenar, pritet që Macron të emërojë Presidentin e Rally Kombëtare 28-vjeçarun Jordan Bardella si kryeministër në një sistem të vështirë të ndarjes së pushtetit të njohur si "bashkëjetesa".
Ndërsa Macron ka thënë se nuk do të tërhiqet para skadimit të mandatit të tij presidencial në vitin 2027, bashkëjetesa do ta dobësonte atë në vend dhe në skenën botërore.

Rezultatet e raundit të parë do të japin një pamje të ndjenjës së përgjithshme të votuesve, por jo domosdoshmërisht të përbërjes së përgjithshme të

Janë 49.5 milionë votues të regjistruar që do të zgjedhin 577 anëtarë të Asamblesë Kombëtare, dhomës së ulët me ndikim të parlamentit francez, gjatë votimit me dy raunde.
Pjesëmarrja në mesditë në raundin e parë ishte 25.9% sipas shifrave të ministrisë së brendshme, që është më e lartë nga zgjedhjet legjislative të vitit 2022 në të njëjtën kohë të ditës. Kishte 18.43% votues në mesditë dy vjet më parë.

Presidenti Emmanuel Macron bëri thirrje për zgjedhjet e parakohshme parlamentare pasi aleanca e tij pësoi një humbje të rëndë ndaj partisë së ekstremit të djathtë Rally National në zgjedhjet e Parlamentit Evropian më 9 qershor.

Shumë votues të tjerë francezë thonë se janë të shqetësuar për të ardhmen e vendit të tyre.

"Unë nuk e njoh më vendin tim," i tha AFP Roxane Lebrun, 40 vjeç, në qytetin jugperëndimor të Bordo. “Ne duhet të vazhdojmë të luftojmë për atë që besojmë dhe atë që duam për Francën.”

Julien Martin, një arkitekt 38-vjeçar, tha: "Këto nuk janë zgjedhje të lehta, rezultatet janë shumë të pasigurta dhe pasojat mund të jenë serioze për shoqërinë."

Përgatiti: Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH