Aktualitet

Meta jep lajmin: Do vendosim një linje direkte ajrore Tiranë-Lamecia

Shkruar nga Liberale
Meta jep lajmin: Do vendosim një linje direkte ajrore Tiranë-Lamecia

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar një takim me Komisionerin e Insfrastrukturës së Qeverisë Rajonale të Kalabrisë, Prof. Roberto Musmanno, me të cilin ka ndarë ide për bashkëpunime në fusha të ndryshme.

Meta ka zbuluar edhe lajmin për ndërtimin e një linje të re ajrore Tiranë-Lamecia, një projekt i ideuar nga Musamanno dhe syafi i tij.

Raportet e ngushta, tepër të forta dhe njerëzore të Shqipërisë dhe të shqiptarëve me Kalabrinë, zemrën e bashkësisë sonë të dashur arbëreshe, janë shumë të rëndësishme. Kjo marrëdhënie historike dhe tradicionale, ka potenciale të jashtëzakonshme arsimore, kulturore, turistike, ekonomike dhe tregëtare, për t'u forcuar edhe më tej.

Shumë i lumtur të zhvilloja një takim të frytshëm me Komisionerin e Insfrastrukturës së Qeverisë Rajonale të Kalabrisë, Prof. Roberto Musmanno, me të cilin ndava ide të vyera për të thelluar bashkëpunimin në të gjitha fushat, në mënyrë që të rinjtë të mos largohen nga vendet dhe zonat tona.

Veçanërisht diskutuam rreth projektit ambicioz dhe të realizueshëm të Prof. Musmanno dhe stafit të tij, për lëvizjen e udhëtarëve nga Kalabria në Shqipëri, nëpërmjet vendosjes së një linje direkte ajrore Tiranë-Lamecia.

Ky është një projekt shumë i rëndësishëm për të cilin do të punojmë fort!”, shkruan Meta në rrjetet socalie./Gazeta Liebrale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH