Aktualitet

Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat antiCovid në fuqi nuk ndryshojnë!

Shkruar nga Liberale
Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat antiCovid në fuqi nuk

Ministrja Ogerta Manastirliu dhe përfaqësues të Komitetit Teknik të Ekspertëve dolën sot në një komunikim me mediat për të njoftuar mbi situatën e përhapjes së virusit në vend, por edhe për masat antiCovid.

Ministrja tha se në dy javët e fundit, në periudhën 2 deri në 15 janar është vërejtur një rritje me 260 raste, por kjo cilësohet e qëndrueshme. Megjithatë, ajo tha se masat antiCovid që janë në fuqi do të vijojnë.

“Kemi pasur rritje në javën e datave 2 deri 15 janar, një rritje me 260 raste në 14 ditët e fundit. Nga ana tjetër kemi rritje të numrave të rasteve në Bashki, duke u rritur numri i bashkive me raste të reja nga 44 në 52 bashki me një mesatare të përjavshme.

Sa i përket numrave të pacientëve në spitale përsëri rritje të rasteve. Edhe pse duhet të themi se rritja është e qëndrueshme gjithmonë një situatë ku tregon se duhet të kemi kujdes të shtuar dhe rritje të vigjilencës për të parandaluar cdo rritje të mëtejshme.", u shpreh Manastirliu.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH