Aktualitet

Gjermania partneri më i madh tregtar i Italisë, Meloni sot në “shtëpinë” e Olaf Scholz. Çfarë pritet?

Shkruar nga Liberale
Gjermania partneri më i madh tregtar i Italisë, Meloni sot në

Vizita e parë zyrtare e Giorgia Melonit në Berlin do të jetë gjithashtu një mundësi, për të trajtuar disa nga temat e nxehta në axhendën evropiane.

Meloni do të pritet në Kancelarinë Gjermane në orën 15.30, ku kryeministrja italiane do të takohet me kancelarin Olaf Scholz menjëherë pas vizitës së saj në Suedi, shteti që mban presidencën e BE-së.

Një debutim, ai i Melonit në Berlin, i paraprirë nga takime jozyrtare me Scholz në mbledhjet e samiteve BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë më 6 dhjetor dhe 'Cop 27' më 7 nëntor në Sharm el-Sheikh, si dhe kanë zhvilluar mes tyre një telefonatë më 28 tetor, ku ajo mori mesazh urimi me rastin e zgjedhjes në krye të qeverisë italiane.

Në samitin italo-gjerman çështja e energjisë do të jetë. Siç është përsëritur disa herë nga vetë kryeministrja, Italia aspiron të forcojë rolin e saj si një “nyje” energjetike midis Evropës dhe Afrikës së Veriut.

Italia gjithashtu synon të forcojë ndërlidhjet me Gjermaninë dhe Evropën Veriore në kontekstin e zhvendosjes së burimeve të furnizimit nga Veriu dhe Afrika Veriore, po ashtu nga lindja në Jug. Objektivi në periudhën afatmesme, gjatë tranzicionit ekologjik, është përmirësimi i infrastrukturës ekzistuese dhe zhvillimi i projekteve të reja të përbashkëta në të njëjtën kohë në Evropë, apo edhe në sektorin e hidrogjenit.

Emigrantët do të jenë gjithashtu në rendin e ditës, veçanërisht në funksion të Këshillit të jashtëzakonshëm Evropian të 9-10 shkurtit, ku do të trajtohet e veçantë kjo çështje. Qeveria italiane pret “sinjale konkrete” nga Këshilli në drejtim të menaxhimit “europian” të flukseve migratore, duke nisur nga lufta kundër atyre të paligjshme. Për çfarë shqetësimi do të përcillet nga konflikti ruso-ukrainas në takimin mes Melonit dhe Scholz-it dhe a do të rikonfirmohet përparësia e "mbështetjes së plotë" perëndimore për Kievin "në të gjitha dimensionet". Në këtë pikë, midis Italisë dhe Gjermanisë nuk ka asnjë mosmarrëveshje.

Samiti do të shërbejë gjithashtu për të theksuar rëndësinë e partneritetit midis Italisë dhe Gjermanisë në sektorin e mbrojtjes – me të dy vendet të angazhuara për të forcuar bashkëpunimin e tyre industrial dhe teknologjik – si dhe shkëmbimet ekonomike. Në fakt, Berlini është deri tani partneri kryesor ekonomik i Italisë, me 144 miliardë euro tregti vjetore në 2021 dhe 140 miliardë euro midis janarit dhe tetorit 2022. Vlera e këtyre shkëmbimeve është më e madhe se shuma e atyre të Italisë me Francën dhe Shtetet e Bashkuara, apo Mbretërinë e Bashkuar.

Përputhja më komplekse në lidhje me modifikimin e rregullave të ndihmës shtetërore, do të jetë një tjetër pikë kryesore e takimit dypalësh, Meloni-Scholz. Berlini bën thirrje për një lehtësim të këtyre rregullave. Një lëvizje që megjithatë do të favorizon vendet e BE-së, të cilat kanë hapësirë më të madhe për manovra fiskale – kryesisht Gjermaninë – duke penalizuar shtetet që përballen me një borxh të madh publik – siç është Italia. Kryeministrja italiane, siç shpjegoi edhe gjatë vizitës në Romë Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, do të nënvizojë edhe një herë nevojën e krijimit të një “fondi sovran evropian të pasurisë” për të garantuar kushte të barabarta midis shteteve të BE-së dhe për të mbrojtur prodhimet industriale dhe teknologjike të Kontinentit të Vjetër. Por në këtë pikë, të bindësh gjermanët, të cilët tashmë e kanë refuzuar propozimin, do të jetë shumë e vështirë.

 /Përgatiti: Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH