Aktualitet

Giorgia Meloni e Italisë nuk është Musolini, por ajo mund të jetë një Trump

Shkruar nga Liberale
Giorgia Meloni e Italisë nuk është Musolini, por ajo mund të

Nga Lorenzo Marsili*

Italia, shkroi filozofi Guy Debord në 1968, "përmbledh kontradiktat sociale të të gjithë botës". Si e tillë, ajo ishte një "laborator për kundërrevolucionin ndërkombëtar".

Analistët politikë në mbarë botën tani janë të zënë me analizimin e deklaratave të Giorgia Melonit për të përcaktuar nëse ajo është fashiste, neofashiste apo postfashiste. Pse, pyesin ata, janë italianët në dukje të gatshëm të konsiderojnë një rikthim të orës më të errët në politikën e vendit të tyre?

Por a po merret vërtet Italia me ringjalljen e së kaluarës së saj fashiste? Dhe, më e rëndësishmja, a është Italia një laborator, eksperimentin e të cilës mund ta ndjekë pjesa tjetër e botës? Përgjigjet, përkatësisht, janë: jo dhe (prandaj) po.

Ata që i quajnë "Vëllezërit e Italisë" si fashistë e humbasin çështjen. Partia e Melonit nuk është aq trashëgimtare e lëvizjes fashiste të Benito Musolinit, sa kopja e parë evropiane e partisë republikane amerikane.

Meloni është një udhëheqëse politike e zgjuar dhe e aftë për të luajtur lojën. Në vitin 2012, ajo la sigurinë relative në partinë e Silvio Berlusconit për të krijuar partinë e saj të vogël "Vëllezërit e Italisë". Ajo e kaloi kohën e saj duke ndërtuar me përpikmëri ndjekësit e saj gjatë viteve. Në vitin 2021 ajo hodhi poshtë një rrugë të shpejtë drejt pushtetit dhe refuzoi të bashkohej me qeverinë e unitetit kombëtar të Mario Draghit.

Ajo e ka fituar tani atë pushtet, gruaja e parë që e ka bërë këtë në një shoqëri patriarkale. Nuk ka gjasa që ajo të ketë ndonjë dëshirë që të shpërdorojë një arritje të tillë, në një ribërje të kotë të korrupsionit fashist, njëqind vjet me vonesë. Qëllimi i saj është të rrisë thelbin e një politike të re italiane dhe evropiane.

Kjo dëshirë doli qartë në prag të zgjedhjeve. Meloni bëri gjithçka në fuqinë e saj për të siguruar administratën amerikane për vazhdimësinë e plotë me një qëndrim anti-rus dhe anti-kinez. Në të njëjtën kohë, ajo synonte të siguronte tregjet financiare dhe BE-në, se qeveria e saj do të mbante nën kontroll borxhin publik. Në të dyja pikat, ajo i frustroi aleatët e saj më të vegjël, Berlusconi dhe Matteo Salvini, të cilët flirtonin me ndjeshmërinë për Rusinë dhe me shpenzimet e pakujdesshme.

Nëse ajo mund të siguronte Uashingtonin dhe Brukselin për politikën e jashtme dhe ekonomike, arsyetoi me saktësi, ajo do të lihej në paqe relative për të ndërtuar pushtetin e saj dhe për të zbatuar agjendën e saj në shtëpi. Askush nuk do të rrezikonte të përjashtonte qeverinë italiane gjatë një krize sigurie, energjie dhe kostoje jetese vetëm për të dalë në mbrojtje të emigrantëve ose për të mbrojtur të drejtat riprodhuese të grave.

Kjo qasje, sado oportuniste, po e lejon atë të gjejë një vend për një lloj të ri regjimi të ekstremit të djathtë në Evropë. Skifter në politikat e jashtme, ortodokse në politikat ekonomike, nostalgjike, nacionaliste dhe armiqësore ndaj lirive civile, kjo politikë e djathtë është joliberale në zemër. Por do të synonte respektimin e asaj që dikur quhej establishment, duke përfshirë edhe mosminimin e sundimit të ligjit në mënyrën se si ka bërë kryeministri hungarez, Viktor Orbán.

Pikërisht për shkak se Meloni nuk është një e dëbuar fashiste, veprimet e saj ofrojnë një plan, nëse jo botën, atëherë për Evropën. Mund të kenë kaluar ditët kur fitorja e populistëve dhe ekstremistëve të ekstremit të djathtë dukej e paimagjinueshme. Në vend të kësaj, ne mund të jemi në një normalitet të ri të degjeneruar, të djathtë: ku ajo hapësirë ​​e nderuar dhe e nevojshme në një demokraci, e zënë dikur nga Zhak Shirak, Margaret Thatcher apo Angela Merkel, bëhet e çoroditur dhe e pushtuar vazhdimisht nga Trumpet dhe Melonit. Meloni mund të ketë sukses në ndryshimin e të djathtës ekstreme nga statusi i të huajit në politikën evropiane në një person të brendshëm këmbëngulës.

Një degjenerim i tillë është udhëhequr në SHBA nga partia republikane, siç është rindërtuar nga bashkëpunimi i saj me Donald Trump, të cilin kolumnisti i FT Edward Luce e përshkroi me të drejtë kohët e fundit si një forcë politike "nihiliste, të rrezikshme dhe të përbuzshme". Gjysma e spektrit politik tradicional në SHBA është shkëputur, duke marrë me vete shëndetin e demokracisë amerikane. I njëjti proces, në vend të shfaqjes së bujshme të një qeverie fashiste, por në fund të fundit jetëshkurtër në Itali, mund të jetë ajo që po ndodh në Evropë.

Teoria do të vihet në provë në më pak se një vit në Spanjë, ku një aleancë midis partisë së ekstremit të djathtë Vox dhe Partisë Popullore të qendrës së djathtë që po degjeneron shpejt. Është për të ardhur keq që progresistët italianë janë mundësuesit e këtij transformimi. Kampi i majtë liberal shënoi më shumë vota në përgjithësi sesa aleanca e krahut të djathtë. Por e djathta ishte, pikërisht, një aleancë, ndërsa fusha progresive u copëtua dhe u dënua rëndë në pjesën e parë të fundit pas sistemit zgjedhor. Demokratët e qendrës së majtë, të udhëhequr nga Enrico Letta, vendosën një veto për çdo aleancë me Lëvizjen e Pesë Yjeve me prirje të majtë, dhe liberalët e qendrës vendosën një veto ndaj demokratëve. Ky narcisizëm jobashkëpunues hapi rrugën për fitoren e ekstremit të djathtë.

BE-ja mund të jetë viktimë e një transformimi të tillë. Meloni ka kundërvënien instinktive ndaj integrimit evropian të ndarë nga populistët e djathtë. Kjo është për të ardhur keq dhe e rrezikshme: BE-ja është gati të diskutojë heqjen e votës së unanimitet, një masë e nevojshme për të projektuar një zë të fortë në politikën e jashtme, mbrojtjen dhe energjinë. Aleatët tradicionalë të Melonit, përfshirë Orbanin, janë kundër. Qeveria e re italiane mund të pritet të forcojë boshtin Budapest-Varshavë, anti-evropian.

Interesi kombëtar i Italisë qëndron në një BE të fortë të aftë për të mbrojtur qytetarët e saj në një kohë krize gjeopolitike dhe ekonomike. Nëse Meloni donte vërtet të bënte histori, ajo duhet të bëhej liderja e parë pro-evropiane e ekstremit të djathtë, duke shoqëruar italianen me nacionalizmin evropian. "Një Evropë që mbron," mund të thoshte ajo - një Evropë e fuqishme që ndalon luftën

Interesi kombëtar i Italisë qëndron në një BE të fortë të aftë për të mbrojtur qytetarët e saj në një kohë krize gjeopolitike dhe ekonomike. Nëse Meloni donte vërtet të bënte histori, ajo duhet të bëhej liderja e parë pro-evropiane e ekstremit të djathtë, duke shoqëruar italianin me nacionalizmin evropian. "Një Evropë që mbron", mund të thoshte ajo, "një Evropë e fuqishme që ndalon së humburi kohë për të drejtat dhe vlerat, dhe përkundrazi fokusohet në fuqinë që u shpëton shteteve kombëtare evropiane: armët, energjinë dhe politikën e jashtme. Një përzierje e Marine Le Pen në vend dhe Emmanuel Macron jashtë vendit. Kjo nuk ka gjasa të ndodhë.

Është ende e mundur që Meloni të ruajë shkrimin e vjetër, ekstrem-populist në fusha të tjera, duke e zhytur vendin në debate të pafundme mbi migracionin, duke përjashtuar kryeqytetet e tjera evropiane dhe duke shkaktuar kërdi financiare me politikën e pamatur ekonomike. Nëse e bën këtë, ajo do të jetë vetëm një tjetër goditje në tabelën e politikës moderne italiane, e cila karakterizohet nga një cikël i pafund alternimi midis ekstremizmit dhe teknokracisë. Nëse ajo i qëndron aspiratave të saj afatgjata në vend të kësaj, ajo mund të jetë në gjendje të tërheqë rrymën e djathtë evropiane, në përçarjen e saj Trumpiste.

Debord i konsideroi pasojat ndërkombëtare të Italisë si një laborator politik. Qeveritë e tjera, tha ai, “e shikojnë me admirim shtetin italian për dinjitetin e qetë me të cilin ai zhytet në baltë”. Ndoshta ishte shumë optimist. Kjo nuk është baltë, por rërë e gjallë. Dhe e tërheq zvarrë këdo që e admiron për një kohë të gjatë.

*Lorenzo Marsili është një filozof, aktivist dhe themelues i European Alternatives dhe Fondazione Studio Rizoma. Ai është autor i "Politika planetare: një Manifest"./Përshtati Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH