Aktualitet

Gazeta Liberale hapet sot me: Politika para Kushtetutës

Shkruar nga Liberale
Gazeta Liberale hapet sot me: Politika para Kushtetutës

Edhe pse për opinionin publik normal, jo shumë të familjarizuar me termat kushtetues dhe pa  njohje për konstitucionalizmin, zgjedhja e dy anëtareve të kësaj gjykatës mund të ishte lajm i mirë, sepse më në fund po ngrihej diçka pas dy vitesh mosfunksionim, sërish drejtësia dhe ligjshmëria e procesit të djeshëm mund të cilësohet më e pakta e dyshimtë.

Ela Toska dhe Fiona Papajorgji, dy anëtarët e rinj të votuara nga qeveria dhe opozita parlamentare ishin mundësia e vetme në dy listat e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

Zgjedhja e tyre u bë pa garë, duke cenuar rëndë një nga kriteret e Kushtetutës dhe ligjit të Gjykatës në fjalë, që përcaktojnë se duhen tre kandidatura në votim.

Këto dhe shumë të tjera do t’i lexoni në Gazetën Liberale në print. /Gazeta Liberale

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH