Aktualitet

Foto/ India u bë vendi i parë që shkel Polin Jugor të Hënës, festime të çmendura në gjithë vendin

Shkruar nga Liberale
Foto/ India u bë vendi i parë që shkel Polin Jugor të

Një anije kozmike indiane u ul në Polin Jugor të thyer dhe të paeksploruar të Hënës në mesditën e së mërkurës, në një mision që shihet si kritik për eksplorimin hënor dhe pozicionin e Indisë si një fuqi hapësinore.

“Ky moment do të jetë i paharrueshëm. Eshte e mrekullueshme. Kjo është një britmë fitoreje e Indisë së re”, tha kryeministri Narendra Modi, duke valëvitur flamurin indian teksa shikonte zbarkimin në Hënë, nga Afrika e Jugut ku po merr pjesë në një samit të BRICS.

Shkencëtarët dhe zyrtarët duartrokitën, brohoritën dhe përqafuan njëri-tjetrin ndërsa anija kozmike u ul dhe njerëzit në të gjithë Indinë shpërthyen në festime, me shumë fishekzjarre ndezur dhe të tjerë duke kërcyer në rrugë.

"India është në hënë," tha shefi i Organizatës Indiane të Kërkimeve Hapësinore (ISRO) S. Somanath ndërsa anija hapësinore Chandrayaan-3 arriti në sipërfaqen hënore, duke e bërë Indinë vendin e katërt që ul me sukses një anije kozmike në hënë që nga SHBA, Kina dhe Rusia.

Kjo ishte përpjekja e dytë e Indisë për të dërguar anijen e saj kozmike në Hënë dhe ulja e suksesshme e sotme erdhi më pak se një javë pasi dështoi misioni rus "Luna-25".

https://youtu.be/dim8elzo5vE

Njerëzit në të gjithë Indinë ishin ngjitur pas ekraneve televizive dhe luteshin ndërsa anija kozmike iu afrua sipërfaqes së Hënës. Gati 7 milionë njerëz ndoqën zbarkimin e Hënës drejtpërdrejt në YouTube.

Chandrayaan do të thotë "automjete hënore" në gjuhën indiane dhe sanskrishte. Në vitin 2019, misioni Chandrayaan-2 i ISRO vendosi me sukses një orbiter, por roveri hënor u rrëzua gjatë fazës së zbritjes në Hënë.

Agjencia ruse hapësinore Roskosmos uroi Indinë për uljen në Hënë. “Roskosmos uron kolegët indianë për uljen e suksesshme të anijes hapësinore Chandrayaan-3”, thuhet në një postim në kanalin e saj Telegram. “Eksplorimi i hënës është i rëndësishëm për të gjithë njerëzimin. Në të ardhmen mund të bëhet një platformë për eksplorimin e thellë të hapësirës”, shtoi ai.

Në samitin e BRICS, Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov uroi homologun e tij indian gjatë takimit të tyre dypalësh, siç shihet në një video të shpërndarë nga Ministria e Jashtme ruse.

Chandrayaan-3 pritet të qëndrojë në funksion për dy javë, duke kryer një sërë eksperimentesh duke përfshirë një analizë spektrometrike të përbërjes minerale të sipërfaqes hënore.

Automjetit robotik do t'i duhen disa orë ose një ditë për të dalë nga anija kozmike, u tha Somanath gazetarëve, duke shtuar se ulja në hënë i dha Indisë besim për të zgjeruar misionet e saj, ndoshta në Mars dhe Venus.

India gjithashtu planifikon të nisë një mision në shtator për të studiuar Diellin, shtoi shefi i ISRO. Një fluturim hapësinor me njerëz është planifikuar gjithashtu dhe, ndërsa nuk është shpallur një datë zyrtare, përgatitjet ka të ngjarë të përfundojnë deri në vitin 2024.

[gallery columns="1" size="full" jnewsslider="true" ids="1379845,1379846,1379847,1379848"]

Ulja e suksesshme e Chandrayaan-3 do të rrisë reputacionin e Indisë për inxhinierinë hapësinore me kosto konkurruese. Chandrayaan-3 u lançua me një buxhet prej rreth 6.15 miliardë rupi (74 milionë dollarë), më pak se kostoja e prodhimit të thrillerit hapësinor të Hollivudit të vitit 2013, Gravity.

Terreni i pabarabartë e bën të vështirë uljen në Polin Jugor të Hënës dhe ulja e parë konsiderohet historike. Akulli i Polit të Jugut mund të sigurojë karburant, oksigjen dhe ujë të pijshëm për misionet e ardhshme.

“Zbarkimi i Hënës në Polin e Jugut do të lejojë në fakt Indinë të eksplorojë nëse ka akull në hënë. Dhe kjo është shumë e rëndësishme për të dhënat dhe shkencën rreth gjeologjisë hënore”, tha Carla Filotico, partnere dhe drejtoreshë menaxhuese në firmën konsulente SpaceTec Partners.

Pritja përpara uljes në hënë ishte e ethshme, me titujt në gazetat indiane dhe kanalet e lajmeve që numëronin mbrapsht./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH