Aktualitet

Emri/ Drejtonte një shtëpi publike, shqiptari i shpëton deportimit, gjykatësi: Është i zgjuar dhe punëtor

Shkruar nga Liberale

Një shqiptar i burgosur për drejtimin e një shtëpie publike që dyshohet se frekuentohej nga ylli i regbit, Lawrence Dallaglio, i ka shpëtuar deportimit pasi një gjykatës e përshkroi atë si 'të zgjuar dhe punëtor'.

Kristian Kodra, 25 vjeç, u dënua dy vjet për drejtimin e institucionit kriminal që furnizonte kokainë dhe prostituta.

Banda e tij fitoi të paktën 400,000 paund në gjashtë muajt para se policia të bastiste shtëpinë në Holborn, Londrën qendrore, në korrik 2019.

Dallaglio, 50 vjeç, i martuar dhe baba i tre fëmijëve, u intervistua me kujdes pasi oficerët zbuluan se ai kishte paguar 10,550 paund për pronarët - duke përfshirë 3,000 paund për Kodrën.

Fituesi i Kupës së Botës në Rugby 2003 nuk u arrestua dhe nuk u vërtetua kurrë se për çfarë paguante ose nëse ishte vetëm gjatë vizitave të tij.

Eksperti i BT Sport nuk u paraqit ose nuk dha prova gjatë gjyqit gjashtë-javor në Wood Green Crown Court, në veri të Londrës, në mars 2020.

Megjithatë, emri i tij dhe shpenzimet e supozuara iu zbuluan jurisë nga prokurorët.

Pavarësisht dënimit të Kodrës për administrimin e një shtëpie publike, posedim të pronës kriminale dhe posedim të letërnjoftimeve false, atij i është thënë se mund të qëndrojë në Britani.

Duke mbështetur ankesën e tij kundër dëbimit për arsye të të drejtave të njeriut, gjykatësi Cordella Bart-Stewart tha: "Nuk ka asnjë provë që ai përbën një rrezik për publikun. Ai është një i ri i zgjuar dhe punëtor me potencial për të kontribuar shumë në shoqëri. Unë konstatoj se interesi publik nuk kërkon që ankuesi të dëbohet nga Mbretëria e Bashkuar.'

Kodra kërkoi azil në Mbretërinë e Bashkuar kur ishte 15 vjeç dhe iu dha leja e kufizuar për të qëndruar përpara se të apelonte për ta zgjatur atë në 2017. Pas një refuzimi fillestar, atij iu dha leja për 18 muaj të tjerë në korrik 2019 – muaji kur u arrestua për drejtimin e bordellos.

Në marrjen e vendimit të saj verën e kaluar, gjyqtarja Bart-Stewart vuri në dukje gjetjet e gjyqtarit Pears që i dha atij atë leje.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH