Globi

Dy vëllezërit që vranë prindërit e tyre kërkojnë lirim me kusht, provat e reja përmbysin gjithë historinë

Shkruar nga Liberale
Avokatët e Eric dhe Lyle Menendez, dy vëllezërit që vuajnë dënimin e përjetshëm për vrasjen e prindërve të tyre në rezidencën luksoze të familjes në Beverly Hills në vitin 1989, thonë se provat e reja në këtë çështje janë të mjaftueshme për të rrëzuar dënimin e tyre dhe për t'u liruar. Në një peticion të paraqitur në një gjykatë në Los Anxhelos të mërkurën e kaluar, avokatët e dy vëllezërve argumentojnë se një letër që Eric i dërgoi kushëririt të tij tetë muaj para vrasjeve tronditëse përfshinte detaje të abuzimit seksual që i riu mori nga babai i tij. Ata citojnë gjithashtu dëshminë e një burri tjetër që pretendon se ishte droguar dhe përdhunuar nga babai i djemve kur ai ishte anëtar i grupit të suksesshëm adoleshentësh Menudo, i cili pushtoi audiencën e të rinjve në vitet 1980. Në gjyqet shumë të komentuara të dy djemve në vitet '90, vëllezërit Menendez pranuan vrasjen e prindërve të tyre, Jose dhe Kitty, por mohuan se ishte një vrasje me paramendim. Sipas asaj që vëllezërit e motrat deklaruan, babai i tyre, një milioner i vetë-bërë, kishte abuzuar seksualisht për vite me radhë, me marrëveshjen e nënës së tyre, dhe kështu krimi i tyre u krye në vetëmbrojtje. Fillimisht dy vëllezërit u gjykuan veçmas, por në të dy gjyqet, juritë nuk arritën të bien dakord për natyrën e krimit. Një gjyq i dytë pasoi për Eric dhe Lyle, këtë herë së bashku në bankën e të akuzuarve, ata u shpallën fajtorë për vrasjen e prindërve të tyre dhe u dënuan me burgim të përjetshëm pa mundësinë e lirimit me kusht. Vlen të theksohet se në këtë gjyq të dytë, shumë nga provat në lidhje me abuzimin seksual të dyshuar të dy djemve nuk u pranuan. Prokuroria argumentoi se dy të rinjtë vranë me gjakftohtësi prindërit e tyre duke parë pasurinë e madhe familjare. Fakti që të dy - para arrestimit dhe rrëfimit të tyre - kishin shpenzuar me bollëk ora dhe makina luksoze, mësime tenisi dhe investime personale sigurisht që nuk e ndihmuan mbrojtjen e tyre. [caption id="attachment_1351466" align="alignnone" width="1360"] Pavarësisht se janë në burg për më shumë se 30 vjet, të dy janë martuar me gra të cilat kanë filluar t'i kontaktojnë përmes postës[/caption] Faktet e reja për rastin Në letrën që Eric Menendez i dërgoi kushëririt të tij, Andy Cano, në dhjetor 1988, i riu i atëhershëm shkruante: “Ende ndodh akoma, por tani gjërat janë më keq për mua... Ai është aq mbipeshë sa nuk mund ta shikoj. Nuk e di kurrë me siguri se kur do të ndodhë dhe më çmend. Çdo natë rri zgjuar nga frika se ai mund të hyjë në dhomën time. Duhet ta heq nga mendja e tij. E di se çfarë më tha më parë, por kam frikë. Ti nuk e njeh babin tim si unë. Ai është i zemëruar! Ai më paralajmëroi njëqind herë që të mos flas me askënd, veçanërisht me Lyle. A jam kaq frikacak? Nuk e di si do ta përballoj gjithë këtë. Mund ta përballoj Andi, thjesht duhet të ndaloj së menduari për të.' Letra u zbulua nga motra e vogël e Jose Menendez dhe nëna e Andit, Marta Cano, e cila e ndau për herë të parë me gazetarin Robert Rudd në vitin 2018. Më pas ia dha ish-avokatit të Eric Menendez, Cliff Gardner. Është një pjesë e provës që nuk u paraqit në asnjë gjyq, sipas një rishikimi të transkripteve të CNN. Gardner zbuloi gjithashtu vitin e kaluar se, në një intervistë që dha për një dokumentar, Roy Rossello, tani 52 vjeç, një këngëtar portorikan i cili në vitet 1980 ishte pjesë e grupit adoleshent Menudo, akuzoi babain e dy djemve për abuzim seksual. Seria e dokumentarëve quhet "Menendez + Menudo: Djemtë e tradhtuar" dhe në të Rossello pretendon se Jose Menendez e përdhunoi gjithsej tre herë kur ishte vetëm 13-14 vjeç dhe ndodhej në Nju Jork për koncerte me Menudon. Vlen të përmendet se Jose Menendez më pas mbajti një pozicion mjaft të lartë në RCA Records, etiketa diskografike e grupit adoleshent. Si letra e Eric Menendezit ashtu edhe dëshmia e një "viktime" tjetër bie ndesh me atë që autoriteti akuzues kishte argumentuar në gjykatë, përkatësisht se babai i dy të rinjve nuk ishte një personazh i dhunshëm që mund të abuzonte me fëmijët e tij, thuhet në peticionin e paraqitur javën e kaluar nga avokatët e Eric dhe Lyle. "Dëshmitë e reja jo vetëm që tregojnë se Jose Menendez ishte një burrë i dhunshëm dhe brutal që abuzonte me fëmijët, por gjithashtu pasqyron faktin se babai i Eric Menendez ende po e abuzonte deri në dhjetor 1988, siç pretendojnë dy burrat“, vunë në dukje avokatët e dy vëllezërve në dosjen ligjore, duke kërkuar që të prishet dënimi i përjetshëm ose të caktohet seanca për paraqitjen e provave të reja./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH