Aktualitet

Cilat janë shkaqet që shkaktojnë këto tragjedi? Aksidentet vrasin më tepër të rinj sesa kanceri

Shkruar nga Liberale
Cilat janë shkaqet që shkaktojnë këto tragjedi? Aksidentet

Çdo ditë ka histori të të rinjve dhe madje shumë të rinj të cilët humbin jetën në aksidente rrugore në Itali, mes të cilëve kanë humbur jetën edhe shtetas shqiptarë të cilët jetojnë dhe punojnë në vendin fqinj.

Vdekja e vazhdueshme e të rinjve në Itali nëpër aksidente, edhe pse një vend me infrastrukturë moderne,  vazhdon të mos marrë zgjidhje, një fenomen shqetësues edhe në vendin tonë.

Vetëm pak ditë më parë, në mëngjesin e 20 shkurtit, një djalë 21-vjeçar nga Galeata (Forlì) vdiq në një përplasje kokë më kokë me një kamion. Në të njëjtën ditë, pak orë më parë, një vajzë 23-vjeçare humbi jetën në provincën e Trevisos, si pasojë e një përplasjeje tragjike mes makinave.

Duke u kthyer sërish, një 23-vjeçar humbi jetën pasi u përplas nga një autobus më 28 janar në Romë. Pesë viktima në Fonte Nuova (Romë), kur një Fiat 500 u përplas me një peme, natën midis 26 dhe 27 janarit të kaluar. Ata ishin të gjithë djem nga 17 deri në 22 vjeç. Por këto janë vetëm disa nga historitë dramatike të ditëve të fundit. Lista mund të jetë shumë më e gjatë.

Të dhënat më të fundit të disponueshme të Institutit Italian të Statistikave, ISTAT (në lidhje me vitin 2021) tregojnë se aksidentet rrugore janë shkaku kryesor i vdekjeve në grupmoshën 15-29 vjeç, 35% e totalit. Aksidentet marrin më shumë jetë se vetëvrasjet (12%) dhe kanceri (13%). Siç del nga analiza e kryer nga portali Skuola.net, në terma absolutë, ka pasur 566 vdekje nën 30 vjeç, pothuajse një e katërta e totalit; të cilëve u duhet shtuar mbi 60 mijë të plagosur.

Megjithatë, ata që mendojnë se kjo është vetëm një plagë brezash, e kanë gabim. Sepse është e vërtetë që ka një përqendrim shumë të lartë të viktimave të moshës 20-29 vjeç; por këto shifra nuk janë aq të ndryshme nga, për shembull, ato të burrave midis 40 dhe 59 vjeç dhe atyre të grave mbi 70 vjeç.

Gjërat për t'u kushtuar më shumë vëmendje, nëse ka ndonjë gjë, janë dy të tjera. Para së gjithash, vdekjet në rrugë të të rinjve janë tërthore: si te meshkujt ashtu edhe te femrat, grupmosha 20-29 vjeç është shumë e prekur nga fenomeni (për pjesën tjetër të popullsisë, të dhënat janë më të segmentuara). Së dyti, statistikat përkeqësohen pikërisht në grupmoshat më të reja.

Shifrat e përgjithshme tregojnë se në vitin 2021 në Itali kishte 2857 viktima në aksidente (me një mesatare prej 8 vdekjesh në ditë). Në përgjithësi, ka pasur 416 aksidente në ditë (151,875 në total); me 561 të plagosur (gjithmonë në ditë), gjithsej 204.728. Me një vdekshmëri të pabalancuar në anën e burrave: kishte deri në 2,396 (83.3%) kundrejt 479 grave (16.7%).

Cilat janë shkaqet që shkaktojnë më shpesh këto tragjedi? Në krye të listës janë shpërqendrimi, mosrespektimi i përparësisë dhe shpejtësia shumë e lartë. Në përgjithësi, të tre grupet përbëjnë rreth 40% të rasteve. Shpërndarja në përqindje tregon gjithashtu se nëse aksidentet ndodhin më shpesh në rrugët urbane (73.1%), numri më i madh i viktimave është i përqendruar në rrugët jashtë zonave urbane (47.5%), 8.6% në autostrada. Interesant është edhe fakti se më shumë se 1 në 5 aksidente (22.2%) janë “me një automjet të vetëm”, pra pa përfshirë këmbësorë apo mjete të tjera.

Në rast aksidenti, është pothuajse gjithmonë shoferi ai që humbet. Në vitin 2021 kishte 2,072 (1,870 burra dhe 202 gra) nga 2,857 që humbën jetën edhe 332 pasagjerë (196 burra dhe 136 gra).

1192 aksidente në Itali në vitin 2021 u shënuan nga makinat. Pas makinave, më shumë jetë njerëzish në aksidente kanë marrë motoçikletat, 695 aksidente në vitin 2021. Nga ana tjetër, motoçikletat duken më pak vdekjeprurëse: 67 të vdekur. Për të dhënë një parametër, ka shumë më tepër në mesin e përdoruesve të automjeteve të rënda (169 vdekje). Të dhënat për biçikletat dhe skuterat elektrike janë shqetësuese: 229 viktima në vetëm një vit.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH