Bota

Ja çfarë i thanë mjekët? 28 vjeçarja holandeze vendos t'i japë fund jetës muajin e ardhshëm

Shkruar nga Liberale

Ja çfarë i thanë mjekët? 28 vjeçarja holandeze
Një grua 28-vjeçare fizikisht e shëndetshme, e cila vuan nga depresioni dhe ka autizëm dhe çrregullim të personalitetit kufitar, do t'i japë fund jetës së saj me eutanazi, tha ajo.

Zoraya ter Beek, e cila jeton në një fshat të vogël në Holandë, do të eutanizohet në fillim të muajit të ardhshëm, ka pohuar ajo. Ajo do të eutanizohet në divanin e shtëpisë së saj me të dashurin në krah.

Ter Beek vendosi që ajo donte të vdiste pasi një psikiatër i tha asaj 'nuk mund të bëjmë asgjë më shumë për ty' dhe se 'nuk do të bëhet kurrë më mirë', raporton media holandeze “The Free Press”.

Ja çfarë i thanë mjekët? 28 vjeçarja holandeze

Kuptohet që një mjek do t'i japë asaj një qetësues përpara se të administrojë një ilaç që do t'i ndalojë zemrën.

Eutanazia ka qenë e ligjshme në Holandë që nga viti 2002 për ata që përjetojnë 'vuajtje të padurueshme pa asnjë perspektivë përmirësimi'.

Ja çfarë i thanë mjekët? 28 vjeçarja holandeze

Pas vdekjes së ter Beek, një komitet i shqyrtimit të eutanazisë do të vlerësojë rastin e saj për të siguruar që doktoresha t'i përmbahet të gjitha 'kritereve të kujdesit të duhur' dhe nëse po, qeveria holandeze do të deklarojë se jeta e saj ka përfunduar ligjërisht. /Liberale.al/

Poll
SHQIPENGLISH