Globi

Tjetër tërmet i fortë godet Japoninë

Shkruar nga Liberale
Tjetër tërmet i fortë godet Japoninë

 

Një tërmet i fortë ka goditur prefekturën qendrore të Japonisë, Niigata, pranë prefekturës Ishikawa, ku një tërmet edhe më i fortë 7.6 ka goditur vendin aziatik në ditën e Vitit të Ri.

Tërmeti me magnitudë 6.0 kishte një intensitet prej 5 më të ulët në shkallën sizmike japoneze nga zero në 7 në qytetin Nagaoka pak para orës 18:00 të së martës me orën lokale.

Agjencia Meteorologjike thotë se epiqendra e tërmetit ishte afër ishullit Sado në Detin e Japonisë, në një thellësi prej 10 kilometrash. Zyrtarët thonë se nuk janë raportuar dëme të mëdha.

Agjencia thotë se nivelet e baticës mund të ndryshojnë në shumë pjesë të Niigata, Sado Island dhe Gadishullin Noto në prefekturën Ishikawa.

Dridhjet u ndjenë në zona të gjera nga Japonia veriore në atë perëndimore.

Tërmetet kanë vazhduar të godasin gadishullin Noto dhe zonat përreth, duke përfshirë Niigata, që nga 1 janari. Zyrtarët e agjencisë po paralajmërojnë banorët të qëndrojnë vigjilent për lëkundjet e nivelit të lartë 5 ose më të fortë për rreth një muaj.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH