Analizë

ANALIZË E BBC: Çfarë do të thotë shpallja fajtor e djalit për Presidentin Joe Biden?

Shkruar nga Liberale

ANALIZË E BBC: Çfarë do të thotë shpallja fajtor e

Dënimi i Hunter Biden për mashtrim mbi përdorimin e drogës prej tij në një aplikim për licencë për të mbajtur armë dore do të jetë një goditje personale shkatërruese për babain e tij, Joe Biden.

Presidenti amerikan do të cilësohet si patriarku i një familjeje të lidhur ngushtë, e cila ka parë pjesën e saj të tragjedisë dhe traumës personale.
Tani djali i tij i mbijetuar është shpallur fajtor për të tre akuzat dhe përballet me një dënim të mundshëm me burg.

Por verdikti nuk ka gjasa të ndryshojë mënyrën se si do të votojnë amerikanët në zgjedhjet e nëntorit.
Emri i babait të tij do të jetë në fletëvotim, jo ​​i tij. Nuk ka asnjë provë që lidh presidentin me shkeljet e djalit të tij. Dhe ka pasur prova të pakta të sondazheve se publiku po e ndjek nga afër këtë gjyq.

Në fillim të gjyqit, presidenti lëshoi ​​një deklaratë duke lënë të kuptohet për detyrimet e dyfishta që kërkonin vëmendjen e tij.
“Unë jam president, por jam edhe baba”, tha ai.
Ai shtoi se e ka përkrahur djalin e tij dhe është krenar për njeriun që është sot, por nuk do të komentonte për procedurën.
Joe Biden mund të mos ketë dashur të flasë për gjyqin, por drama e djalit të tij në sallën e gjyqit e ka ndjekur për javë të tëra, ndërsa ai kryen detyrat e tij zyrtare dhe fushatat për rizgjedhje. Ndëshkimi ende i pacaktuar i Hunter mund të jetë po aq shpërqendrues pasi presidenti përgatitet në fund të këtij muaji për debatin kryesor presidencial.

Ndërsa ishte në Francë për përkujtimet e Ditës D javën e kaluar, Presidenti Biden tha se ai nuk do të konsideronte përdorimin e autoritetit të tij në gjyqësor për të falur djalin. Dhe ai shtoi se do të pranonte verdiktin e gjykatës – një kontrast nga refuzimi i bindjes së tij nga Donald Trump si i manipuluar dhe i korruptuar.
Gjyqi i Trump u bë një përleshje partizane, me zyrtarë republikanë të rreshtuar pas ish-presidentit për të dënuar procedurat. Bindja e Hunter-it krijon një ndjenjë tjetër, duke shënuar kulmin e një periudhe të errët për një familje si ajo e Biden që ka njohur më shumë sesa pjesën e saj të trazirave.

Hunter Biden u përfshi në përdorimin e drogës rreth kohës kur vëllai i tij, Beau, vdiq nga kanceri i trurit. Betejat e tij me varësinë dhe shkalla e marrjes së saj në marrëdhëniet e tij familjare u prezantuan me detaje të dhimbshme gjatë gjyqit përmes fragmenteve nga kujtimet e Hunterit, mesazheve dhe emaileve të tij me tekst, fotografive dhe dëshmive nga njerëzit e afërt të tij.

Gjatë gjithë kohës, miqtë dhe anëtarët e familjes së Hunter Biden – përfshirë Zonjën e Parë Jill Biden dhe gruan e tij, Melissa Cohen Biden – u ulën pas tij, e shikonin dhe ndonjëherë e përqafonin ose i mbanin dorën gjatë pushimeve të gjyqit. Motra e tij Ashley qau gjatë fjalës përfundimtare të avokatit mbrojtës.
"Familja jonë ka kaluar shumë kohë së bashku," përfundoi deklarata e mëparshme e Joe Biden, "dhe Jill dhe unë do të vazhdojmë të jemi atje për Hunter dhe familjen tonë me dashurinë dhe mbështetjen tonë."
Avokati gjatë fjalës së tij përfundimtare tha se provat e paraqitura ishin të shëmtuara dhe personale. Ai tha gjithashtu se ishte e nevojshme të tregonte se kur Hunter Biden plotësoi aplikacionin federal për kontrollin e historisë për një pistoletë, ai me vetëdije gënjeu kur vërtetoi se nuk po përdorte drogë.
Në fund, një gjykatë unanime ra dakord. Ky vendim për fajësi do të thotë se djali i presidentit - fëmija i vetëm i mbijetuar nga gruaja e tij e parë, e cila u vra së bashku me vajzën e tij të mitur në një aksident automobilistik gjysmë shekulli më parë - mund të përballet me disa vite burg.
Pse po gjykohet Hunter Biden?
Hunter Biden tani pret dënimin, por edhe pasi gjykatësi të vendosë mbi dënimin e tij, mundimet ligjore nuk do të mbarojnë. Ai po përballet gjithashtu me një gjyq që nis në shtator me akuzën se nuk ka paguar 1.4 milion dollarë në taksat federale të të ardhurave.

Ai gjyq, që vjen më pak se dy muaj para zgjedhjeve, mund të mos përmbajë emocionet e papërpunuara të shfaqura në sallën e gjyqit në Delaware, por mund të rezultojë më i dëmshëm politikisht për presidentin. Marrëdhëniet e biznesit personal të Hunter dhe lidhjet e tij financiare me presidentin kanë qenë një burim i shqyrtimit të vazhdueshëm nga kritikët republikanë të zotit Biden.
Varësia nga droga dhe pasojat e saj kanë prekur shumë jetë amerikane. Akuzat për parregullsi financiare dhe mashtrim tatimor, megjithatë, mund të gjenerojnë më pak simpati nga publiku votues.

Përgatiti: Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH