Aktualitet

Berisha: Për të shmangur shit-blerjen e votës duhet votim me detyrim!

Shkruar nga Liberale
Berisha: Për të shmangur shit-blerjen e votës duhet votim me

Ish-kryeministri Sali Berisha, në një bashkëbisedim të mbajtur me qytetarët online, ka deklaruar se në Shqipëri, votimi duhet të bëhet me detyrim.

“Pa këtë lëvizje, pa mosbindjen civile, si element të shenjtë të kësaj lëvizje, këtu zgjedhje dhe votime nuk ka. Votimi i detyrueshëm do e bëjë të pavlefshme blerjen e votës. Sepse blerjet janë dy llojesh, nga njëra anë është blerja e të drejtës së votës. Ana tjetër është merr paratë dhe dil e voto për mua. Kjo e dyta, nëse bëhet votimi me detyrim siç e ka Greqia apo Australia. Një nga miqtë e mi në Australi më ka thënë se kjo është bërë për t’i dhënë fund blerjes së votës. Por Edi Rama nuk e pranon se ai e quan Kodin Zgjedhor një kinezëri. Ai pranon vetëm standarde që i lejojnë atij të manipulojë votën”, tha ai.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH