Aktualitet

Aplikimi për pasaportë i emigrantëve shqiptarë, hapen 6 zyra të reja

Shkruar nga Liberale
Aplikimi për pasaportë i emigrantëve shqiptarë, hapen 6 zyra

Ministria e Brendshme, në bashkëpunim me Ministrinë për Evropën dhe Punët e Jashtme do të hapë 6 zyra të reja në disa shtete të botës, duke zgjeruar ndjeshëm mbulimin gjeografik të vendeve ku mund të aplikohet.

Sipas ministrisë, në bazë të marrëveshjes së negociuar me koncensionarin e prodhimit të pasaportave, fillimisht një zyrë aplikimi do të hapet në Ambasadën e Shqipërisë në Abu Dabi të Emirateve të Bashkuara.

Dy muaj pas hapjes së kësaj pike është parashikuar të hapen zyra aplikimi edhe në disa ambasada të tjera, përkatësisht në Kinë (Pekin); Kanada (Otava); Australi (Kanberra); Brazil (Brazilia) dhe Rumani (Bukuresht).

Aktualisht në ambasada e konsullata funksionojnë 14 zyra aplikimi për shtetasit shqiptarë, kryesisht në vendet e rajonit, të BE dhe SHBA. Tashmë me hapjen e zyrave të reja, do të rritet gjeografikisht rrezja e mbulimit të vendeve ku mund të aplikohet për dokumente biometrike, pa pasur nevojë që të ndërmerret një udhëtim për në Shqipëri.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH