Ingenious

Kush është pasagjeri i parë i makinës fluturuese në botë, gjithë globi e njeh si një legjendë

Shkruar nga Laert MIRAKU

Kush është pasagjeri i parë i makinës fluturuese në

Përshtati dhe përgatiti për Liberale.al, Laert MIRAKU

AirCar i KleinVision ka regjistruar tashmë më shumë se 520 fluturime testuese

Një figurë shumë e njohur në skenën muzikore botërore është pasagjeri i parë në botë që udhëton me një makina  fluturuese.

Inovatori apo i njohur ndryshe si "Kumbari" i muzikës elektronike, francezi Jean-Michel Jarre u bë pasagjeri i parë në botë, i cili u nis me AirCar, makinë fluturuese, duke shënuar një epokë të re të inovacionit të transportit.

Ju nuk e keni harruar kohë kur Jean-Michel Jarre, në vitin 1976 albumi i tij Oxygène, i regjistruar në një studio të improvizuar në shtëpinë e tij, shiti rreth 18 milionë kopje.

Fluturimi i parë me Jean-Michel Jarre si pasagjer u bë në përgatitje për Koncertin e Hapjes Starmus me Sir Brian May të Mbretëreshës, me pionierin francez që deklaroi se ishte si të ishe në një libër të Zhyl Vernit.

Një moment ai po fliste me shoferin dhe në momentin tjetër ishte në ajër. Ngazëllimi i artistit, i cili madje fluturoi dy herë, ishte i dukshëm pasi ai u mrekullua me përvojën futuriste, e cila gjithashtu pasqyron në mënyrë të përkryer temën e koncertit hapës të Starmus, ura nga e ardhmja. Vihet re se fluturimet u zhvilluan në Piestany të Sllovakisë, duke shënuar një hap të rëndësishëm drejt një të ardhmeje ku tashmë konvergojnë udhëtimet tokësore dhe ajrore.

Garik Israelian, astrofizikan në Institutin e Astrofizikës në Ishujt Kanarie dhe bashkëthemelues i Starmus, ndër të tjera tha se shtimi i AirCar në Starmus është një element fantastik në përvojën e festivalit, duke reflektuar udhëtimin emocionues që fillon me koncertin e tij monumental Jean-Michel dhe Sir Brian May.

Përveç kësaj, AirCar nuk do të jetë vetëm pjesë e koncertit hapës të Starmus, por do të prezantohet edhe në kampin Starmus, i cili së bashku me ceremoninë e Medaljes Stephen Hawking dhe leksionet e 9 laureatëve të Nobelit, do ta kthejnë Bratislavën në kryeqytetin botëror të shkencës. Nga ana e tij, regjisori fitues i çmimit Emmy Apollo 11, Todd Douglas Miller, i cili kapi momentin historik teksa filmonte fluturimin e AirCar në 2500 këmbë, tha se duket e pamundur, duket sikur një makinë po bën diçka që nuk duhet ta bëjë.

Nga ana e tij, profesori Stefan Klein, shpikës dhe pilot, shprehu krenarinë e tij pasi Jean-Michel u bë pasagjeri i parë i avionit pionier, duke theksuar se ëndrrat tani janë bërë realitet, duke sjellë një epokë të re, magjike për transportin.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH