Economicus

Analiza e javës nga 'THE ECONOMIST'/ Sa e fortë është ekonomia e Indisë (dhe qeverisja pa opozitë)

Shkruar nga Liberale

Analiza e javës nga 'THE ECONOMIST'/ Sa e fortë

Edhe gjashtë javë mbeten nga zgjedhjet dhe, Narendra Modi pritet të fitojë një mandat të tretë si kryeministër i Indisë, duke çimentuar statusin e tij si udhëheqësi më i rëndësishëm i saj që nga Nehru.

Suksesi zgjedhor i djalit të këtij çaj-shitësi pasqyron aftësitë e tij politike, fuqinë e ideologjisë së tij hindu-nacionaliste dhe gërryerjen e institucioneve demokratike. Por kjo pasqyron gjithashtu një ndjenjë mes votuesve dhe elitave të zakonshme se ai po i sjell Indisë prosperitet dhe fuqi.

India e zotit Modi është një eksperiment se si të bëheni më të pasur në mes të deglobalizimit dhe nën udhëheqjen e një njeriu të fortë. Nëse ai mund të rritet shpejt dhe të shmangë trazirat gjatë 10-20 viteve të ardhshme, do të formësojë fatin e 1.4 miliardë njerëzve dhe ekonomisë botërore.

Siç shpjegon raporti ynë special , thotë në analizën e javës “ The Economist”, formula e z. Modi po funksionon - deri në një pikë. Por ka shumë dilema nëse suksesi i Indisë mund të zgjasë dhe nëse ai varet nga mbajtja e tij në pushtet.

Në gjashtë javët e ardhshme gati një miliard indianë do të hedhin votat e tyre. Nëse sondazhet janë të drejta, zgjedhjet e përgjithshme do të jenë një triumf për Narendra Modi, kryeministrin aktual. Partia e tij Bharatiya Janata ( bjp) do të sigurojë një tjetër shumicë të madhe; ai do të shërbejë si kryeministër për një mandat të tretë. Për opozitën, e thërret katastrofa. Partia e Kongresit, e cila udhëhoqi luftën për pavarësinë e Indisë dhe dominoi politikën për dekada më pas, po shkon drejt humbjes së tretë radhazi . Me fat, ky do të jetë një moment Schumpeterian që e detyron atë të reformojë: shëndeti i demokracisë së Indisë varet prej tij.

Është e vështirë të mbivlerësohet roli që Kongresi ka luajtur në Indinë moderne . Nën Mahatma Gandh-in, ajo organizoi rezistencë (kryesisht jo të dhunshme) ndaj imperializmit britanik. Nën Jaëaharlal Nehru dhe pasardhësit e tij, ajo sundoi Indinë për 54 vjet, duke e pozicionuar veten si një lëvizje me një komb, me shumë besime, të majtë të qendrës.

Megjithatë ajo mbetet një firmë familjare. Nehru dhe pasardhësit e tij kanë udhëhequr partinë, ose Indinë, ose të dyja pothuajse vazhdimisht që nga pavarësia në 1947. Udhëheqësi aktual de fakto i Kongresit është stërnipi i Nehru, Rahul Gandhi (i cili nuk ka lidhje me Mahatma). Sipas tij, Kongresi nuk pritet të përmirësojë shumë në 20% të votave që fitoi në 2019, nga gati 50% në vitet 1980. Kjo mund të përkthehet në një 10% ose më pak vende në parlament.

Kongresi ankohet se gara është e manipuluar. Modi ka gënjyer mediat dhe ka sulmuar kundërshtarët e tij. Arvind Kejriwal i Partisë Aam Aadmi, një tjetër grup opozitar, u bë kohët e fundit kryeministri i parë në detyrë që u arrestua. Vitin e kaluar z. Kongresit i janë ngrirë llogaritë bankare.

Por një fushë loje e shtrembër është vetëm një pjesë e problemit. Modi është një politikan jashtëzakonisht i talentuar. Vlerësimi i tij i pëlqimit, në disa sondazhe, është mbi 75%. Personi i tij i fortë, duke kombinuar shovinizmin hindu dhe sulmin ndaj myslimanëve me një theks në zhvillimin ekonomik dhe ripërtëritjen kombëtare, tërheq shumë indianë. Rrënjët e tij të fuqishme oratorike dhe të përulura si bir i një shitësi çaji e ndihmojnë atë të lidhet me njerëzit e zakonshëm. Në të kundërt, Rahul Gandhi është e lehtë për t'u hedhur poshtë si një amator i privilegjuar që drejton një parti të kockëzuar pa talentin dhe as idetë për të qeverisur vendin më të populluar në botë.

Një humbje e madhe zgjedhore duhet të jetë një moment sqarues për opozitën e Indisë. Ekziston një kërkesë e fortë për një alternativë ndaj bjp: më shumë se gjysma e votuesve mbështesin partitë e tjera. Problemi është se këto janë kryesisht një mozaik i lëvizjeve rajonale që nuk mund të aspirojnë në mënyrë të besueshme pushtet kombëtar. Kongresi është ende basti më i mirë për të udhëhequr një opozitë kombëtare, por për ta bërë këtë duhet të ndryshojë.

Së pari, familja Gandhi dhe pleqtë e partisë rreth tyre, duhet t'u hapin rrugë udhëheqësve më të rinj dhe më dinamikë. Së dyti, Kongresi duhet të transformojë mënyrën se si komunikon, jo vetëm të ankohet për paragjykimet dhe censurën mediatike. Z. Modi ka zotëruar teknologjinë për të arritur tek indianët e zakonshëm, siç ilustron analiza e The Economist, e shfaqjes së tij mujore, e transmetuar në gjithçka, nga YouTube në WhatsApp. Kongresi duhet të mësojë të konkurrojë.

Së fundi, Kongresi ka nevojë për ide më të mira, në vend të një rinxehjeje të ndrojtur të mirëqënies së së kaluarës ose të kapjes se bjp ka vjedhur politikat e saj më inovative, siç është skema e identitetit dixhital të Indisë. Menaxhimi ekonomik i zotit Modi ka qenë kompetent, por India përballet me probleme gjigante, nga përmirësimi i shkollave të saj të mjera deri te menaxhimi i migrimit nga fermat në qytete.

Për të shmangur rrëshqitjen në autokraci, Indisë i duhet një opozitë serioze, aq e aftë sa bjp, por më pak përçarëse. Nëse Kongresi nuk ndryshon, reformatorët e rinj të mundshëm duhet të ndahen dhe të krijojnë një lëvizje të re. Modi ka rindërtuar politikën indiane. Koha që opozita të ribëjë veten.

Përgatiti: a.m/ Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH