Sociale

Bajamet, sa të nevojshme janë për trupin tonë dhe përfitimet që marrin prej tyre

Shkruar nga Liberale
Bajamet, sa të nevojshme janë për trupin tonë dhe

Konsumimi i një sasie të moderuar të bajameve çdo ditë mund të pasurojë dietën e të rriturve dhe fëmijëve, sugjeron një studim i ri.

Sipas Alyssa Burns, nga Universiteti i Floridës, në SHBA, bajamet janë një burim i mirë i acideve yndyrore esenciale të proteinave me bazë bimore, vitaminës E dhe magnezit.

Për hulumtimin, i cili zgjati 14 javë, shkencëtarët u dhanë bajame 29 palëve prindërve dhe fëmijëve çdo ditë. Shumica e të rriturve ishin nëna me një moshë mesatare 53 vjeç, ndërsa fëmijët e tyre ishin midis 3 dhe 6 vjeç.

Fëmijët u inkurajuan të konsumonin 14 gram gjalpë bajame në ditë dhe prindërve iu dhanë 14 gram bajame në ditë.

Të rriturit iu përgjigjën pyetësorëve për ushqimet që konsumonin dhe sasinë. Pra, studiuesit matën cilësinë e dietës së tyre.

Shkencëtarët i bazuan konkluzionet e tyre në lidhje me marrjen e përmirësuar dietike në rezultatet e pjesëmarrësve në Indeksin e Ushqimit të Shëndetshëm (HEI), një mjet që mat cilësinë e dietës.

Gjetjet treguan se kur prindërit dhe fëmijët konsumonin bajame, indeksi u rrit për ushqimet me proteina totale.

Për të gjithë përbërësit, një rezultat më i lartë tregon cilësi më të lartë ushqyese. Kur prindërit dhe fëmijët hanin bajame, indeksi u rrit nga 53.7 në 61.4.

Prindërit dhe fëmijët konsumuan më shumë vitaminë E dhe magnez kur hanin bajame, vuri në dukje studimi.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH