Politikë

Rama: Marrëdhëniet me SHBA-të janë më të afërta dhe më produktive se kurrë

Shkruar nga Liberale
Rama: Marrëdhëniet me SHBA-të janë më të

I pyetur për takimin me Ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit, James O’Brien në Shkup, kryeministri Edi Rama tha se pati diskutime për Shqipërinë dhe për rolin e saj në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Ai shtoi se marrëdhëniet me SHBA-të nuk kanë qenë kurrë në nivel më të afërt dhe më produktive sesa në periudhën aktuale.

“Kemi folur për të dyja, edhe për Shqipërinë edhe për rajonin natyrisht, sepse për të dyja mund të flisnim dhe flasim gjithmonë dhe besoj që marrëdhëniet tona me Shtetet e Bashkuara nuk kanë qenë ndonjëherë më të mira, nuk kanë qenë ndonjëherë më të afërta, nuk kanë qenë ndonjëherë më produktive, ashtu si kundër besoj që dhe roli ynë në rajon nuk ka qenë ndonjëherë më i qartë sesa pikërisht në këtë moment kur është dhënë një tjetër shembull që të gjithë duhet të jenë në tryezë, të gjithë duhet të punojnë bashkë. Nuk është e nevojshme, do të ishte e dëshirueshme. Por nuk është e nevojshme që kur të ulesh në një tryezë me një grup njerëzish, mos të kesh asnjë problem me asnjërin, mund të kesh shumë gjëra me të cilat nuk je dakord dhe për të cilat përpiqesh dhe bën betejën tënde në instancat dhe hapësirat e duhura, por kur flitet për një gjë kaq të mirë, kaq pozitive, kaq shumë të nevojshme për të gjithë popujt tanë, për të gjitha vendet tona, atëherë tryeza është i vetmi vend ku trajtohen çështje që lidhen me rritjen ekonomike, që lidhen me rritjen e mirëqenies, që lidhen me përshpejtimin e të gjithë fazave që na bashkojnë përfundimisht me Bashkimin Europian”- u shpreh Rama mes të tjerash.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH