Aktualitet

LUNA IA DOLI/ Vajza e Dëfrim Methasanit mposht sëmundjen: E fitova betejën! (Postimi prekës)

Shkruar nga Liberale
LUNA IA DOLI/ Vajza e Dëfrim Methasanit mposht sëmundjen: E fitova

Luna Methasani, vajza e gazetarit të njohur sportiv , Defrim Methasani, prej muajsh ishte duke luftuar me sëmundjen e rëndë të kancerit.

Ajo ndodhej e shtruar në një nga spitalet e Berlinit në Gjermani, ku pranë saj ndodhej familja. Së fundmi vetë Luna na sjell lajmin e mirë se ka fituar betejën e mundimshme me sëmundjen.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, ajo tregon dhimbjen, guximin dhe shpresën në rrugën e shërimit.

“Falë Zotit dhe mjekeve, tani për tani betejen e fitova, por më e rëndësishmja është lufta që vjen pas! Të jetuarit e kemi në dorë ne, duke e shijuar e duke i buzeqeshur momenteve të bukura që na krijojnë kujtimet me njerëzit që duam!,” shkruan Luna.

Letra e plotë e Luna Methasanit:

Ti je e forte Luna!

Kjo ishte fraza qe kam degjuar me shume vitin e fundit, aq shume sa me duket se eshte me e degjuara ne te gjithe jeten time, nga te njohur e te panjohur qe u solidarizuan me mua ne luften me kancerin. Sa peshe mbante kjo fjali kur e degjoja, sepse pertej luftes psikologjike me veten, une duhet te buzeqeshja dhe tregohesha e forte per familjen time edhe kur nuk ndihesha e tille, e ti siguroja ato se ajo semundje e eger qe kafshon jeten me shpejtesi sketerre, mua sdo te me mundte dot! Kisha degjuar plot raste suksesi qe me benin te ndihesha optimiste edhe pse e dija qe fati eshte i paracaktuar… por me dhembte zemra per te gjithe ata qe e humben kete lufte, apo diagnostikoheshin si raste te reja paralelisht me mua! I kuptoja plotesisht vuajtjet, portretin me lot apo dhimbjen qe pllakosej ne syte e tyre qe kerkonin pafajesisht nje rreze shprese per jeten!

Kam preferuar ta kaloj ne heshtje dhe ne qetesine time kete situate aspak te zakonshme e plot me siklete. Por smund te jem indiferente ndaj qindra mesazheve qe kam marr une dhe familja ime apo lutjeve qe keni bere per mua, ju jam thellesisht mirenjohese cdo lutje e perzemert, cdo ndihme e juaja morale dhe financiare nga miqte e farefisi, ka qene nje gur i rendesishem ne themelin e forte qe ndertova per nje fillim te ri!

1 vit beteje e shoqeruar me qindra paciente ne pavionin e onko-hematologjise, me mesoi qe jeta eshte shume e shkurter per ti lene gjerat neser dhe se ne njerezit, e ngarkojme veten apo ushqejme shqetesime te kota ne koken tone, edhe per ato gjera qe nuk i kemi aspak ne dore, apo sdo te ndodhin ndonjehere. Shendeti eshte bekimi me i madh qe kemi, e vetem kur na mungon, ia kuptojme vleren! Duke nxituar pas punes, streseve qe na ngarkon shoqeria ku jetojme, monotonise qe na mbyt e kerkojme te arratisemi pas ekranit te smartphone, ne kemi harruar te jetojme, te ecim zbathur ne natyre, te ndjekim nje pasion te hershem, te provojme nje sport te ri apo te bejme dicka per veten tone!

Fale Zotit dhe mjekeve, tani per tani betejen e fitova, por me e rendesishmja eshte lufta qe vjen pas! Te jetuarit e kemi ne dore ne, duke e shijuar e duke i buzeqeshur momenteve te bukura qe na krijojne kujtimet me njerezit qe duam! Lutem per te gjithe ata qe po perjetojne te njejten situate, mos e humbisni kurre shpresen, ki besim tek Zoti dhe vetja jote e kapu fort pas muzes qe te frymezon. Dielli do te dale perseri pavaresisht rrebeshit qe po perballeni, se fuqia e lutjeve “shkund” malet.

Kujtojmë se përmes postimeve në rrjetet sociale, Methasani ka ndarë herë pas here njoftime për gjendjen e të bijës. Ai ka falenderuar të gjithë ata që i janë gjendur pranë, ndërsa ka bërë me dije se vajza e tij prej 5 muajsh ndodhet për kurim në Berlin.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH