Aktualitet

SHBA beson se elementë brenda qeverisë së Ukrainës autorizuan vrasjen e vajzës së aleatit të Putinit

Shkruar nga Liberale
SHBA beson se elementë brenda qeverisë së Ukrainës

Komuniteti i inteligjencës amerikane beson se shpërthimi i makinës me bombë që vrau Darya Dugina, vajza e figurës së shquar politike ruse Alexander Dugin, ishte autorizuar nga elementë brenda qeverisë ukrainase, shkruan CNN.

Shtetet e Bashkuara nuk ishin në dijeni të planit paraprakisht, sipas burimeve, dhe është ende e paqartë se kush saktësisht e nënshkroi atentatin. Gjithashtu nuk është e qartë nëse komuniteti i inteligjencës amerikane beson se presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ishte në dijeni të komplotit ose e autorizoi atë.

Por zbulimi i inteligjencës, i raportuar fillimisht nga 'New York Times,' duket se vërteton elemente të gjetjeve të autoriteteve ruse se shpërthimi i makinës me bombë ishte "i planifikuar paraprakisht". Rusia kishte akuzuar shtetasit ukrainas si përgjegjës për sulmin, të cilin Ukraina e kishte mohuar fuqishëm pas shpërthimit.

Zyrtarët e qeverisë ukrainase nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave të CNN për koment. NSC, CIA dhe Departamenti i Shtetit nuk pranuan të komentojnë.

Zyrtarët e inteligjencës amerikane besojnë se Dugina po ngiste makinën e babait të saj natën që u vra dhe se babai i saj ishte objektivi i operacionit, tha një nga burimet. Dugin është një ultranacionalist dhe filozof rus, i cili ka qenë një përkrahës i ashpër i luftës së Rusisë në Ukrainë. Një mik i Duginës i tha gjithashtu gazetës ruse TASS menjëherë pas shpërthimit se makina që ajo po drejtonte ishte e babait të saj.

Deri më sot, sulmet e Ukrainës brenda Rusisë kanë qenë kryesisht të kufizuara në sulme ndaj depove të karburantit dhe bazave ushtarake në qytete përgjatë kufirit Rusi-Ukrainë, si Belgorod./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH