Globi

“Pi vetëm qumësht dhe bëj dush çdo 2 muaj”, alergjike ndaj ujit, 25-vjeçarja tregon historinë e mbijetesës

Shkruar nga Liberale
“Pi vetëm qumësht dhe bëj dush çdo 2 muaj”,

Mund të keni dëgjuar për alergjitë nga pemët, nga faktorë të tjerë natyralë apo ushqime të caktuara. Por ama shumë rrallë, ndoshta fare, mund të keni dëgjuar për alergjinë nga uji. Në fakt historia e 25-vjeçares Tessa Hansen-Smith është shumë e veçantë

“Nëse do të bëja dush, do të merrja plagë të mëdha në trup dhe skalpi i kokës mund të më rrjedhë gjak”, thotë ajo. Tessa Hansen-Smith, e cila jeton në Kaliforni, në Shtetet e Bashkuara, thotë se që prej moshës 8-vjeçare vuan nga një alergji shumë e rrallë, urtikaria akuagjenike: nëse bie në kontakt me ujin, shkakton plagë dhe skuqje të lëkurës, të shkaktuara edhe nga djersa ose lotët e saj.

Është një sëmundje shumë e rrallë: vlerësohet se në botë janë më pak se 250 persona të prekur nga kjo formë alergjike dhe që në veçanti gratë vuajnë nga ajo. Pas vitesh testimi nga specialistë, e para që kuptoi sëmundjen e veçantë të vajzës ishte nëna e saj , Dr. Karen Hansen-Smith, mjeke e përgjithshme.

“U ndjeva pak fajtore si nënë që nuk e kuptova menjëherë, kur pashë vajzën time duke dalë nga dushi me ato skuqje, se ishte një problem i ujit”, tha nëna e Tessa-s.

Historia e sëmundjes në rrjetet sociale

E reja publikon përditësime të shpeshta në lidhje me sëmundjen e saj në profilin e Instagramit @livingwaterless, ku krijon edhe "Pyetje-Përgjigje”, për të ndarë më shumë informacione.

Tessa foli edhe për vështirësitë e saj në të ngrënë: nëse pi ujë ose ha ushqime të pasura me ujë, thotë se ndjen një ndjesi djegieje, për këtë arsye pi kryesisht qumësht, një ushqim në të cilin uji balancohet nga yndyrat dhe proteinat.

25-vjeçarja ka gjetur një zgjidhje edhe për sa i përket higjienës personale. Në Instagram ajo shpjegoi se bën dush shumë rrallë, çdo 2-4 muaj. “Unë përdor deodorant dhe rruhem sa më shumë që të jetë e mundur për të zgjidhur problemin e erës dhe prirem të mos përfshihem në aktivitete që më bëjnë të djersitem,” shtoi ajo.

"Unë u përpoqa të përdor peceta të lagura për një kohë, por edhe ato shkaktojnë dhimbje. Të jesh në dush për më shumë se pesë minuta nuk është përvoja relaksuese për të cilën të gjithë flasin për mua, pasi duhet të shmang të fikët nga hiperventilimi ndërsa uji rrjedh. trupin tim”, tha vajza.

Tessa tha gjithashtu se si njerëzit shpesh nuk e besojnë gjendjen e saj dhe përpiqen të shohin nëse ajo që thotë është e vërtetë apo jo, siç ndodhi disa kohë më parë, kur ajo ishte ende në universitet: "Kur u thashë kolegëve të mi, disa prej tyre më hodhën ujë me qëllim, të tjerët më hodhën kuba akulli”.

Shtrimi në spital për kolit ishemik

Kur shpërtheu pandemia Covid-19, Tessa u kthye në shtëpi dhe arriti ta menaxhonte më mirë sëmundjen, duke e kaluar kohën e saj kryesisht në shtëpi. Mirëpo kohët e fundit ajo ka zhvilluar kolit ishemik, për shkak të gjendjes së rëndë të dehidrimit dhe është shtruar në spital. Ajo gjithashtu pati komplikime në të njëjtën kohë, ndërsa shkroi në Instagram: “Kisha disa mpiksje gjaku sipërfaqësore, por një veçanërisht të madhe dhe të thellë në njërin krah”.

“Tani familja ime ka vështirësi për të paguar faturat”, shkroi 25-vjeçarja në platformën GoFundMe ku kërkoi ndihmë për të paguar trajtimin. Edhe pse, siç shpjegoi vetë, gjendja e saj nuk po përmirësohet dhe sëmundja po përparon, Tessa tha se dëshiron të bëhet infermiere. "Shpresoj të jem në gjendje të kthehem për të studiuar dhe për të gjetur një punë. Shpresoj të kem përsëri ndjenjën e të jetuarit një jetë pothuajse normale"./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH