Aktualitet

Përvjetori i sulmeve të 11 shtatorit/ Ambasada e SHBA: Nderojmë kujtimin e viktimave

Shkruar nga Liberale
Përvjetori i sulmeve të 11 shtatorit/ Ambasada e SHBA: Nderojmë

Ambasada Amerikane në Shqipëri ka përkujtuar sulmin terrorist të 11 shtatorit 2001.

Në 20 vjetorin e kësaj ngjarje, ambasada shkuan se njerëzit që humbën jetën lanë pas të dashurit dhe komunitetet, të cilat nuk ishin më kurrë njësoj.

“Sot, ne shënojmë 20 vjetorin e sulmeve të 11 shtatorit dhe vajtojmë gati 3,000 jetë të marra shumë shpejt. Njerëzit që humbën jetët në Kullat Binjake, Pentagon dhe Shanksville – përfshirë dhënësit heronj të ndihmës së parë, që dhanë jetën për të ndihmuar të tjerët – lanë pas të dashurit dhe komunitetet, të cilat nuk ishin më kurrë njësoj. Ne nderojmë jetën dhe kujtimin e tyre në këtë rast solemn dhe vajtojmë atë që të gjithë kemi humbur në atë ditë të tmerrshme”,- shkruan ambasada në reagimin e saj.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH