Sport

Kylian Mbappe për një sekond thyente rekordin botëror të Usain Bolt

Shkruar nga Liberale

Kylian Mbappe për një sekond thyente rekordin botëror të

Në një përballje të fundit në Ligën e Kampionëve mes Paris Saint-Germain dhe Real Sociedad, Kylian Mbappe tregoi shpejtësinë e tij të jashtëzakonshme, duke bërë krahasime me sprinterin legjendar Usain Bolt.

Sulmuesi 25-vjeçar, i njohur për ritmin e tij të shpejtë që shpesh i lë mbrojtësit pas, vrapoi për 10.9 sekonda 100 metra, sipas asaj që raporton BBC.

Kjo arritje e jashtëzakonshme e pozicionon Mbappen pak më shumë se një sekondë pas rekordit botëror të Bolt prej 9.58 sekondash.

Pavarësisht diferencës së vogël, shkathtësia elektrizuese e sulmuesit dhe aftësia për të shënuar gola e shtynë PSG-në në çerekfinale me një dygolësh mahnitës në ndeshjen e dytë.

Mbappe është ende i ri dhe me stërvitjet e tij të përditshme, ai mund edhe të arrijë këtë rekord botëror të xhamajkanit legjenda.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH