Letërsi

LIBRI I DITËS: Romani "Nderi" sjell historinë e fuqishme të eksplorimit të fajit, besnikërisë dhe tradhtisë

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: Romani "Nderi" sjell historinë e fuqishme

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli:Nderi

Kategoria: Roman

Autori: Elif Shafak

Perktheu: Taulant Hatia

Botues: Bota shqiptare

Viti i botimit: 2013

Faqe:456

Çmimi: 1200 Lekë

Mbi librin:

Një roman tepër i suksesshëm në Angli, Nderi është një histori e fuqishme e eksplorimit të fajit dhe pafajësisë, besnikërisë dhe tradhëtisë, si dhe sprovat me të cilat përballen familjet emigrante në një vend me kulturë tjetër.

Në Londër, familja e Pembe përballet me një zgjedhje: të qëndrojë besnike ndaj traditave të vjetra apo të përpiqet të përshtatet me kulturën e re. Pasi Ademi braktis familjen e tij, Skënderi, djali i madh, bën përpjekje që kjo braktisje të mos e turpërojë familjen.

Kur Pembe nis një marrëdhënie me një burrë të quajtur Elis, Skënderi zbulon që mund ta duash shumë një njeri dhe përsëri të jesh i gatshëm për ta bërë të vuajë.

Pak nga jeta e autores:

Elif Shafak, lindur më 25 tetor 1971, është një romanciere turko-britanike, eseiste, folëse publike, shkencëtare politike. Ajo shkruan në turqisht dhe anglisht dhe ka botuar 19 libra. 

Shafak është më e njohur për romanet e saj, të cilat përfshijnë Bastard i Stambollit, Dyzet rregullat e dashurisë, Tre vajzat e Evës dhe 10 minuta 38 sekonda në këtë botë të çuditshme.

Veprat e saj janë përkthyer në 55 gjuhë dhe janë nominuar për disa çmime letrare. Ajo është përshkruar nga Financial Times si "Novelistja kryesore femër e Turqisë", me disa nga veprat e saj që kanë qenë bestsellerët në Turqi dhe ndërkombëtarisht.

Veprat e saj kanë paraqitur dukshëm qytetin e Stambollit dhe kanë trajtuar tema të kulturës lindore dhe perëndimore, rolet e grave në shoqëri dhe çështje të të drejtave të njeriut. Disa tema sfiduese politike të trajtuara në romanet e saj, si abuzimi me fëmijët dhe gjenocidi armen, kanë çuar në veprime ligjore nga autoritetet në Turqi që e shtynë atë të emigronte në Mbretërinë e Bashkuar.

Shafak ka një doktoraturë në shkencat politike. Një eseiste dhe bashkëpunëtore në disa media, Shafak ka mbrojtur të drejtat e grave, të drejtat e pakicave dhe lirinë e fjalës. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH