Arte

PIKTURA E DITËS: 'Dy figura që luftojnë brenda një kubi transparent', nga e mori frymëzimin artisti

Shkruar nga Liberale

PIKTURA E DITËS:  'Dy figura që luftojnë brenda një

Kjo kryevepër e Francis Bacon është një dëshmi e aftësisë së artistit për të përqafuar turbulencat në kujtesë dhe humbjen përmes figuracionit të shtrembëruar. Piktura, që përshkruan dy figura që luftojnë brenda një kubi transparent, është frymëzuar nga vdekja e papritur e vitit 1971 e George Dyer, me të cilin ai pati një marrëdhënie të trazuar.

Mbi figurat, Bacon pikturon një "tërbim" të valëzuar - një krijesë mitologjike që zakonisht lidhet me humbjen, hakmarrjen dhe fajin.

Figura in Movement (1976) arriti në 52.2 milionë dollarë këtë nëntor në shitjen e mbrëmjes së Christie's të shekullit të 20-të në Nju Jork. Kanavacja gjashtë këmbë e gjysmë e gjatë nuk kishte dalë kurrë në ankand dhe ishte mbajtur privatësisht për 50 vitet e fundit. Është çmimi i shtatë më i lartë për një vepër të artistit nën çekiç: triptiku i Bacon i vitit 1969 Three Studies of Lucian Freud u bë më i shtrenjti kur u shit për 142.4 milionë dollarë në Christie's një dekadë më parë. A.C

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH