Aktualitet

Lista Serbe kërkon ndërprerjen e dialogut Kosovë-Serbi

Shkruar nga Liberale
Lista Serbe kërkon ndërprerjen e dialogut Kosovë-Serbi

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiç, kërkoi nga autoritetet në Serbi që të ndërpresin dialogun me Kosovën, derisa, siç tha ai, “të tërhiqen të gjitha forcat speciale”.

“I kërkojmë presidentit [të Serbisë, Aleksandar Vuçiç] dhe Qeverisë të ndërpresë ose të pezullojë çdo lloj dialogu deri në tërheqjen e të gjitha forcave speciale” të Policisë së Kosovës”, tha Rakiç gjatë një konference për media më 27 Maj.

Dialogu për normalizimin e plotë të raporteve mes Kosovës dhe Serbisë ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, dhe mbështetet nga Shtetet e Bashkuara.

Kjo kërkesë e Listës Serbe vjen një ditë pas rritjes së tensioneve në veriun e Kosovës, të banuar me shumicë serbe.

Grupe të serbëve lokalë u përleshën me Policinë e Kosovës, teksa tre kryetarët e rinj shqiptarë të Zveçanit, Leposaviqit dhe Zubin Potokut hynë në ndërtesat komunale për të nisur mandatin e tyre.

Policia përdori gaz lotsjellës dhe shok-bomba për të shpërndarë serbët e mbledhur para ndërtesave komunale, teksa në Zveçan u raportua edhe për të shtëna me armë.

Disa makina policore u dogjën, ndërkaq të paktën pesë policë u lënduan.

Lista Serbe, që është partia më e madhe e serbëve në Kosovë, kërkoi po ashtu tërheqjen e njësive speciale të Policisë së Kosovës nga ndërtesat komunale, dhe zyrtarë të kësaj partie vlerësuan se kryetarët e rinj shqiptarë “janë të paligjshëm”.

Më 27 maj, gazetarët e Radios Evropa e Lirë raportuan se policia është duke ruajtur ndërtesat e Komunës së Zveçanit, Zubin Potokut dhe Leposaviqit, teksa situata raportohet se qetë.

Pas tensioneve në veri, Serbia ngriti në nivelin më të lartë gatishmërinë luftarake të forcave të saj të armatosura.

Faktori ndërkombëtar dënoi veprimet e Prishtinës dhe kërkoi nga Qeveria e Kosovës të ulë tensionet.

Por, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mbrojti vendimin për hyrjen në ndërtesat komunale të kryetarëve të rinj. Ai tha se kupton shqetësimin e partnerëve ndërkombëtarë, por “çdo opsion tjetër, do të ishte mospërmbushje e obligimeve kushtetuese të Qeverisë sonë ndaj kryetarëve të rinj”.

Në katër komunat në veri të Kosovës, në zgjedhjet lokale të 23 Prillit u zgjodhën katër kryetarë të rinj shqiptarë, pasi në këto zgjedhje të jashtëzakonshme nuk morën pjesë partitë serbe.

Zgjedhjet u mbajtën pas dorëheqjes së kryetarëve nga radhët e Listës Serbe – partisë më të madhe të serbëve të Kosovës – në nëntor të vitit të kaluar.

Kjo parti i braktisi të gjitha institucionet e Kosovës, për shkak të vendimit të Qeverisë në Prishtinë për të kryer procesin e riregjistrimit të makinave me targa ilegale serbe.

Zgjedhjet u bojkotuan nga popullata shumicë serbe në atë zonë, e cila tani nuk i pranon rezultatet, përkatësisht kryetarët e rinj.

Pjesëmarrja në zgjedhjet e prillit ishte 3.47 për qind e numrit të përgjithshëm të votuesve të regjistruar./REL

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH