Aktualitet

Lëkundje tërmeti në vendin tonë, epiqendra dhe çfarë raportojnë agjencitë e huaja

Shkruar nga Liberale
Lëkundje tërmeti në vendin tonë, epiqendra dhe

Shërbimi Sizmologjik i Serbisë (SHSSH) raportoi i pari për tërmetin me magnitudë 3.8 ballë qw ra sot në Shqipëri në afërsi të Lezhës.

Sipas volcanodiscovery.com , tërmeti ishte i cekët dhe u ndje afër epiqendrës.

Tërmeti u ndje të martën, 21 nëntor 2023, në një thellësi shumë të cekët prej 4 km. Madhësia e saktë, epiqendra dhe thellësia e tërmetit mund të rishikohen brenda orëve ose minutave të ardhshme pasi sizmologët shqyrtojnë të dhënat dhe përsosin llogaritjet e tyre, ose kur agjencitë e tjera lëshojnë raportin e tyre.

Shërbimi i monitorimit identifikoi një raport të dytë nga Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC), e cila renditi tërmetin me magnitudë 3.8 gjithashtu.

Nga të dhënat paraprake sizmike, tërmeti me siguri është ndjerë nga shumë persona në zonën e epiqendrës. Nuk duhet të ketë shkaktuar dëme të konsiderueshme, përveç objekteve që kanë rënë nga raftet, xhamat e thyer, etj.

Në Shëngjin (pop. 2.700) që ndodhet 3 km nga epiqendra, tërmeti duhet të ishte ndjerë si një lëkundje e lehtë.

Lëkundje të dobëta mund të jenë ndjerë në Lezhë (popullsia 18,700) që ndodhet 7 km nga epiqendra.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH