Aktualitet

Lajmi po bën xhiron e rrjeteve sociale turke, shpëtohet foshnja e sapolindur me nënën pas 90 orësh nën rrënoja

Shkruar nga Liberale
Lajmi po bën xhiron e rrjeteve sociale turke, shpëtohet foshnja e
Me kalimin e orëve pas tërmeteve vdekjeprurëse në Turqi dhe Siri, shpresat për të bllokuarit nën rrënoja kanë filluar të zbehen. Megjithatë, nuk mungojnë rastet që ringjallin shpresën dhe tregojnë se gjithçka nuk ka përfunduar ende. Tipike është shembulli i Yagiz Ulas, një vajzë e porsalindur vetëm 10 ditëshe, e cila u nxor e gjallë nga rrënojat e një ndërtese në provincën Hatay së bashku me nënën e tij. Si nëna ashtu edhe foshnja ishin varrosur për plot 90 orë, por arritën të qëndronin gjallë derisa shpëtimtarët i gjetën. Lajmi për shpëtimin e foshnjës dhe nënës së tij bëri xhiron e rrjeteve sociale, ku shumë prej tyre shprehën mirënjohjen për shpëtimtarët që nuk kanë reshtur përpjekjet për të shpëtuar sa më shumë jetë. “Yagiz Ulas është vetëm 10 ditë. 90 orë pas tërmetit, ajo u çlirua nga rrënojat me nënën e saj”, ka shkruar Ekrem Imamoglu në Twitter, në një nga dhjetëra komentet për incidentin.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH