Aktualitet

Foto/ Shqiptari që qëlloi 62 herë me thikë viktimën e tij, është në mesin e 200 personave që do të deportohen në Shqipëri

Shkruar nga Liberale

Një vrasës shqiptar që goditi viktimën e tij 62 herë me thikë është në mesin e 200 të burgosurve që do të deportohen për të vuajtur pjesën tjetër të dënimit në burgjet shqiptare, që gazeta telegrph.co.uk i quan kriminelët më të rrezikshëm të vendit.

Erlin Hasa, 35 vjeç, i cili u dënua me burgim të përjetshëm pasi vrau me thikë një 43-vjeçar në një rrugë të Birminghamit, është një nga 15 vrasësit shqiptarë që do të largohen nga Britania e Madhe për të vuajtur dekadat e mbetura të dënimit në burgjet shqiptare. 200 kriminelët përfshijnë gjithashtu tetë përdhunues dhe 17 kriminelë që vuajnë dënimin e përjetshëm.

[caption id="attachment_1356457" align="alignnone" width="615"] Erlin Hasa[/caption]

Transferimi vjen pas muajsh negociatash midis zyrtarëve të Ministrisë së Drejtësisë (MD) në të dy vendet pasi Rishi Sunak diskutoi për herë të parë planin me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, në bisedimet në Downing Street në mars.

Kjo do t'i kursejë qeverisë miliona paund pasi kostoja e financimit të burgjeve në Shqipëri është një e treta e asaj në Britani, si dhe lirimi i hapësirës në burgjet e mbipopulluara të Britanisë së Madhe.

Të 200-të personat, të cilët kanë qenë të gjithë të burgosur për të paktën katër vjet, do të vuajnë të njëjtën kohë në burg siç do të kishin bërë në Mbretërinë e Bashkuar, që do të thotë se gjykatat shqiptare do të duhet të rishikojnë dënimin e atyre me burgim të përjetshëm në Britani sepse afati minimal i jetës në shtetin ballkanik është 60 vjet.

Alex Chalk, Sekretari i Drejtësisë, tha: “I jam mirënjohës homologut tim shqiptar, z. Ulsi Manja, për përpjekjet e tij për të formësuar partneritetin tonë në rritje për çështjet e drejtësisë. Publiku pret që kriminelët e huaj të vuajnë dënimin jashtë shtetit – jo në burgjet tona në kurriz të taksapaguesve. Kjo marrëveshje do të përshpejtojë largimin e këtyre autorëve dhe do t'u japë viktimave besimin se kriminelët e rëndë do të vazhdojnë të përballen me drejtësinë dhe të kalojnë pjesën e mbetur të dënimit të tyre pas hekurave. Bashkëpunimi me partnerët tanë ndërkombëtarë është një pjesë thelbësore për ta bërë këtë të mundur.”

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH